Harry, Neo, Luke, Frodo a vy* | E15.cz

Harry, Neo, Luke, Frodo a vy*

Harry, Neo, Luke, Frodo a vy*
Ilustrace
• 
ZDROJ: Tereza Kovandová

zen

Co mají společného Hvězdné války, Harry Potter, Matrix, Pán Prstenů? Vypráví všechny stejný příběh. O zlu, které bylo nejprve skryté. Oficiální místa se nejdřív tvářila, že Voldemort nebo Sauron nebo Temná strana Síly jsou už dávno poraženi. Nebo bylo zlo dokonce tak rafinované, že jeho agenty v oblecích lidé ani nedokázali registrovat. Proč jsou tak populární filmy o původně slabých neboli nevědomých mladících, kteří svedou válku s mnohem silnějším nepřítelem?

Harry Potter, Luke Skywalker, Frodo Pytlík a Neo Anderson nejdříve vůbec nic nevědí. Jak se jim ale odhaluje tajemství, začínají chápat, že když si „uvědomí“ sebe sama, tedy budou doslova „u svého vědomí“, jejich síla se náhle zvětší a oni dokážou porazit nejhoršího nepřítele. Musí uchopit sebe sama takové, jací jsou – jako nekonečněkrát větší a silnější bytosti než si dřív mysleli. Dřív, kdy jen „mysleli“, ale nic nevěděli. A vy v kinech fandíte Harrymu a Neovi, kteří dokáží dělat zázraky. Tedy to, co je za-zrakem. To co je reálné, když se nespoléháte jen na své oči. To, co je jen zdánlivě „neuvěřitelné“. Neboť když uvěříte, že můžete létat, pak létat budete. Jako ten Neo. Všichni toto uvnitř svého srdce víte. Mně můžete věřit, za svůj dlouhý život jsem potkal dost lidí, kteří to dokážou.

Ve všech příbězích jde o „vnitřní sílu“. Frodo a Luke musí brát sílu jen ze sebe. Sice nebezpečí překonávají s pomocí rádců, ale nakonec jsou stejně na všechno sami. A to jsou přitom všichni na začátku outsideři.

V dobrodružstvích našich hrdinů se nikdy nehraje o nic menšího než o celé lidstvo. Proč? Protože lidstvo se bude plácat ve stejném srabu jako pár posledních tisíc let, dokud si i ten poslední neuvědomí, kdo ve skutečnosti je. Pak teprve porazíte temnou stranu síly. Která je o to nebezpečnější, že zatím jen tušíte, že něco takového doopravdy existuje.

*Zenový Mistr je přispěvatelem ZENu, který si pod touto přezdívkou přeje zůstat v anonymitě. Nikdo přesně neví, jak je Zenový Mistr starý ani odkud se vzal, ani proč se ozval právě naší redakci. Své publikum má ve zvyku oslovovat obratem „vy, lidé“, jako by on sám nebyl tak docela z tohoto světa.

Autor: zen
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!