V Japonsku letí soví kavárny | E15.cz

V Japonsku letí soví kavárny

V Japonsku letí soví kavárny
V Japonsku letí soví kavárny
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, CNN

Tokijská čtvrť Akihabara je rájem "otaku" - tedy Mekkou stylizovaných bláznů, kteří mají rádi manga, elektroniku, videohry a modely robotů. Ve skromné postranní uličce, daleko od blýskavých neonů hlavní třídy, se nachází zcela jiné, klidné prostředí, které vneslo trochu změny do večerního života rušné čtvrti - soví kavárna Akiba Fukuró.

Vymyslel ji soví nadšenec Jasu Šusaku. V jeho podniku přebývá asi 25 sov různých velikostí a druhů. Klidně pozorují návštěvníky, kteří vejdou do tiché místnosti. Není to velký prostor, asi 37 metrů čtverečních, ale sovy, sedící na bidýlkách podél pokoje, jsou dobře vychované a nádherné.

Akiba Fukuró je poslední z řady zvířecích kaváren, které vyrůstají všude v Tokiu i mimo něj. Nejprve vznikly kočičí kavárny (ty už jsou nyní passé), pak králičí (roztomilé, ale poněkud nudné), plazí kavárny a teď soví.

V Japonsku letí soví kavárnyV Japonsku letí soví kavárnyAutor: Profimedia.cz

Marta Kaczanová je polská zákaznice. Pracuje ve finančnictví a do Tokia přiletěla na krátkou návštěvu z Londýna, kde žije. Soví kavárna sice nebyla hlavním důvodem jejího výletu, ale předsevzala si, že navštíví co nejvíce zvířecích podniků. Předtím se zastavila v hadím.

Šusaku říká, že kavárna lidi nepřitahuje jenom proto, že jde o novinku. Někteří klienti se prý vrátili „60krát až 70krát“

Posezení se sovou trvá asi hodinu a na jeho konci Šusaku nebo jeho asistent zákazníka a jeho zvířecího společníka vyfotografují.

V Japonsku letí soví kavárnyV Japonsku letí soví kavárnyAutor: Profimedia.cz

Nazývat podnik „kavárnou“ je ovšem zavádějící. K mání je tu sice voda, ale latté tu nedostanete. Také krmení sov probíhá bez účasti klientů - naštěstí, neboť jejich jídelníček tvoří podle majitele mražené růžové myši.

Soví království je velmi různorodé. Je tu například kulíšek Shrimp, poněkud nervózní nováček. Teprve se učí, jak to chodí, a tak je tento drobek ušetřen hlazení i společného focení. Uhlově černé oči Charlese Xaviera pronikají až do hloubi duše a kousek od něj sedí Sněhulák, Kabuki a Pan Satoši, Sladká brambora a Gorila.

Pojmenování sov je prý velice osobní věc. „Jde o pocity. Člověk sovy vlastně nezná, když je vidí jen na obrázku nebo o nich čte. Ale tváří v tvář vás napadne: ty by ses měla jmenovat Okura, například,“ říká Šusaku.

V Japonsku letí soví kavárnyV Japonsku letí soví kavárnyAutor: Profimedia.cz

Sovy mu dodává jeho přítel chovatel a jsou mezi nimi různé druhy, místní i dovezené z Evropy. Jsou prý na lidi zvyklé, neboť člověka vídaly už od narození. Šusaku si ptáky bere v noci domů. Jak se ale vyspí člověk, který má ve svém bytě noční živočichy, zůstává otázkou.

Autor: ČTK, CNN
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!