Unikátní „nulový“ dům z Česka jede soutěžit do USA | E15.cz

Unikátní „nulový“ dům z Česka jede soutěžit do USA

Unikátní „nulový“ dům z Česka jede soutěžit do USA
Vizualizace ekologického domu
• 

dnv

V mezinárodní studentské soutěži Solar Decathlon pořádané americkým ministerstvem energetiky budou letos poprvé mezi dvacítkou finalistů také zástupci České republiky. Studenti Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) pojedou do USA s takzvaným inteligentním domem Air House, na němž pracovali dva roky.

„V rámci ČVUT se jedná o první projekt interdisciplinární spolupráce, do kterého se pod vedením Fakulty architektury zapojili studenti napříč celým ČVUT,“ uvedla architektka Kateřina Rottová z technické univerzity. Studenti si dům nejen sami navrhli, ale zajistili si i financování projektu a jeho propagaci.

Dům studenti stavěli přímo v kampusu ČVUT v Praze-Dejvicích, odkud po slavnostním křtu ve středu 17. července poputuje do USA.

Realizace unikátního projektu energeticky šetrného domuRealizace unikátního projektu energeticky šetrného domuAutor:
Stavba energeticky nulového domu

Air House je navržený jako takzvaný energeticky nulový dům. „Veškerou energii pro potřeby domácnosti i pro zajištění optimálního vnitřního klimatu získává ze slunečního záření. Pro jeho finální podobu byla určující energetická koncepce, která reaguje na odlišné klimatické podmínky západního pobřeží USA a České republiky,“ dodala Rottová z Fakulty architektury ČVUT.

Zadáním soutěže je navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Stavby vznikající na půdě univerzit se následně ve Spojených státech představí během dvoutýdenní přehlídky, během níž jsou hodnocené v deseti disciplínách.

Autor: dnv
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!