První podvodní muzeum v Evropě. Instalace na mořském dně berou dech | E15.cz

První podvodní muzeum v Evropě. Instalace na mořském dně berou dech

Daniel Baret - Reflex.cz

Že jsou muzea jenom nudnou zábavou pro deštivá odpoledne? Zrovna tahle instituce zažitou představu vyvrací a dělá z prohlížení uměleckých děl rovnou adrenalinový zážitek. První podmořská instalace v Evropě se nachází na dně Atlantického oceánu poblíž Kanárských ostrovů, konkrétně u pobřeží Lanzarote. 

Za nápadem stojí sochař a podmořský fotograf Jason deCaires Taylor. Na mořské dno umístil přes 300 soch ze speciálního cementu, který má odolat vodě i tlaku a podporovat vznik nových podmořských ekosystémů. DeCaires  tvrdí, že v současnosti žije poblíž instalace více než 200 živočišných druhů.

Zajímavý experiment: Fotograf vyrazil po desetiletích na stejná místa se stejnými lidmi

Realizace začala v únoru 2016. I když vernisáž v Museo Atlantico proběhla až na přelomu roku, stihla se ještě atrakce umístit v TOP 10 uměleckých instalací roku 2016. Sochy mají v návštěvnících vzbudit zájem o ekologii a nutit je přemýšlet nad moderní společností. Součástí expozice je i 30 metrů dlouhá a 100 tun těžká zeď, která má poukázat na absurditu budování bariér.

25 nejděsivějších staveb světa. Superpadouch by se zabydlel právě zde

Pokud byste se chtěli na exponáty podívat zblízka, musíte se potopit do hloubky 12 – 14 metrů. Když si na prohlídku muzea netroufnete sami, z přístavu Rubicón na jihu ostrova se organizují zájezdy.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Daniel Baret - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!