Před 75 lety zemřel nejvyšší muž světa, Američan Robert Wadlow | E15.cz

Před 75 lety zemřel nejvyšší muž světa, Američan Robert Wadlow

Před 75 lety zemřel nejvyšší muž světa, Američan Robert Wadlow
Robert Wadlow
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Na infekci, která se mu do těla dostala z obyčejného puchýře na pravé noze, zemřel před 75 lety, 15. července 1940, Robert Wadlow, který je dodnes považován ze nejvyššího člověka všech dob.

Když se v únoru 1918 narodil, byl přitom obyčejné, ani ne čtyřkilové dítě. Raketově růst začal až ve čtyřech letech a jako desetiletý už měřil dva metry. Když v pouhých 22 letech zemřel, měřil 272 centimetrů, vážil 200 kilogramů a svého otce převyšoval o 92 centimetrů.

Desetiletý Robert Wadlow se svým o rok starším kamarádemDesetiletý Robert Wadlow se svým o rok starším kamarádemAutor: Profimedia.cz

Vždy slušný a zdvořilý Wadlow, který si vysloužil přezdívku „obr-gentleman“, patřil ve své době k nejpopulárnějším amerických celebritám. Například v roce 1936 absolvoval po USA turné s jedním cirkusem, o dva roky později propagoval boty firmy Interco. Za to od ní dostal zadarmo boty šité na míru, které (jeho chodidlo měřilo 47 cm) velmi obtížně sháněl a za které tehdy platil 100 dolarů. Jeho unikátní výšku připisovali odborníci zejména nadměrné úrovni růstových hormonů.

Robert Wadlow se svými bratryRobert Wadlow se svými bratryAutor: Profimedia.cz

Wadlow se snažil vést normální život, sbíral známky a nálepky z krabiček od sirek, fotografoval a svou extrémní výšku bral vždy s humorem. Sympatický dlouhán nikdy neměl výrazné zdravotní problémy, ačkoli jeden čas vážil přes 220 kilogramů.

Robert WadlowRobert WadlowAutor: Profimedia.cz

Trápení měl jenom s dlouhými chodidly, kde se mu často tvořily otlaky. A to se mu také stalo osudným. Jeho rakev dlouhou 3,28 metru neslo 12 mužů, za rakví kráčelo asi 40.000 obyvatel jeho rodného města Alton ve státě Illinois.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!