Pogrom na Židy v ukrajinském Lvově. Podívejte se na 25 šokujících historických fotografií | E15.cz

Pogrom na Židy v ukrajinském Lvově. Podívejte se na 25 šokujících historických fotografií

Daniel Baret - Reflex.cz

Ukrajinský Lvov, dnes centrum západní Ukrajiny, prošel v minulosti mimořádně turbulentním vývojem. Za druhé světové války zde byli vyvražděni či odsunuti téměř všichni Židé, kteří před válkou tvořili téměř třetinu obyvatel. Docházelo u toho k masovým vraždám i pogromům.

Na začátku roku 1939 patřil Lvov Polsku a bylo zde až 97 synagog. 22. září toho roku začala město okupovat sovětská Rudá armáda. Tehdy tam žilo kolem 200 tisíc Židů, z toho více než polovinu tvořili uprchlíci z Polska. Koncem června 1941 pronikla do Lvova německá nacistická armáda a pro Židy nastalo peklo.

Spojeným státům a Ukrajině vadí rezoluce OSN proti podpoře nacismu. Má prý sloužit Moskvě

Na jejich vraždění a deportacích se významně podíleli místní Ukrajinci, kteří si v ničem nezadali s nacisty. Na začátku července 1941 došlo k obrovskému pogromu na Židy, při kterém podle odhadů zahynulo 4 až 10 tisíc lidí. Masakr měly na svědomí především ukrajinské milice, tzv. Banderovci. Z této vražedné akce jsou i naše fotografie.

Plakáty z 2. světové války. Podívejte se, co hlásaly tyto propagandistické materiály.

Další pogrom následoval koncem července. Pak Němci založili ghetto a od srpna 1942 začali Židy deportovat do koncentračních táborů. Ne konci války žilo ve Lvově pouze kolem 500 Židů.

Sedmdesát let od Norimberského procesu. Na lavici obžalovaných usedlo 22 nacistických pohlavárů

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Daniel Baret - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!