„Nahoře bez“ nemusí být všude bez problémů | E15.cz

„Nahoře bez“ nemusí být všude bez problémů

„Nahoře bez“ nemusí být všude bez problémů
Opalování nahoře bez, ilustrační foto
• 
ZDROJ: (CC BY-SA 2.0), Fabricio Venâncio, Flickr.com

nes

Češi určitě nejsou prudérním národem, polonahota ba dokonce nahota u vody pobuřuje málokoho. Žena opalující se „nahoře bez“ je běžným a příjemným obrázkem léta. Jeho velkým oslavitelem je třeba pozdně objevený podivínský fotograf Miroslav Tichý. Zdaleka ne všechny světové (i evropské) pláže jsou k ženské nahotě tak shovívavé jako břehy českých vod.

Cestovní kancelář Alexandria přichází se stručným plážovým průvodcem pro Čechy a Češky, kteří jsou zvyklí pohybovat se v létě na plážích s minimem textilu na těle nebo zcela bez něj, avšak v některých destinacích by mohli narazit.

Zatímco v Bulharsku jako dámský koupací úbor vyhovují tanga a na horním dílu plavek nikdo netrvá, v některých zemích mohou považovat za nemravné i bikiny. V jednom z emirátů SAE - Rás al-Chajma - jejich nošení na veřejných plážích nedávno dokonce zakázali a v bikinách je tam vstup možný pouze na pláže hotelové.

„Obecně platí, že i v zemích s přísnějšími pravidly bývá na hotelových plážích mírnější režim než na těch veřejných,“ říká Petr Šatný z marketingu Alexandrie. Globalizace se projevuje ve všech průmyslových odvětvích a turistický průmysl samozřejmě není výjimkou. Ale vstřícnost má své meze. Někdy tvrdě naráží na místní kulturní a náboženské zvyklosti.

Nudistická pláž na Mallorce, ilustrační fotoNudistická pláž na Mallorce, ilustrační fotoAutor: Profimedia.cz

„Vždycky je lepší se před odjezdem informovat a neriskovat střet s odlišným pohledem na otázky morálky,“ doporučuje Šatný. „A když si nejste jistí, prostě se po příchodu na pláž rozhlédněte a přizpůsobte své (ne)oblečení většině,“ dodává jednoduchou radu.

Podprsenka nebo vězení

Nepříjemnou zkušenost z USA má třeba herečka a moderátorka Alice Bendová. Když jako 22 letá přijela do Miami, odložila na pláži horní díl plavek, jak byla do té doby při koupání běžně zvyklá. „Ještě jsem si stoupla, aby na mě bylo lépe vidět,“ vzpomíná. „Okamžitě se ale objevili dva policisté a vyzvali mě, ať si bleskově obléknu podprsenku, nebo mne zatknou,“ líčí Bendová.

„Opalování nahoře bez by mohlo být problémem třeba také v Egyptě nebo v Turecku,“ upozorňuje Petr Šatný. Každodenní život v těchto převážně islámských zemích se sice neřídí jen náboženstvím, jeho vliv je přesto velmi silný. V katolickém Řecku naopak mohou turistky odložit vrchní díl plavek zcela bez obav. Křesťanská tradice obecně nepředstavuje v oblasti plážové módy takové omezení jako muslimská. Ale i zde platí, že především na menších ostrovech mohou být místní obyvatelé konzervativnější, a přestože Vás určitě nikdo nezatkne, sundaný horní díl plavek zde nemusí být nejvhodnější.

Opačným příkladem může být rovněž silně katolická Brazílie. Co všechno se ještě dá považovat za plavky, ukazuje každoročně karneval v Riu. A na zdejších nudistických plážích si dávají dostaveníčko naháči z celého světa.

Pro přehlednost, kde je vhodné koupání v bikinách či „nahoře bez“ připojujeme tabulku a níže naleznete také seznam nejlepších míst pro koupání bez plavek, jak jej sestavil časopis National Geografic.

Tabulka doporučených koupacích úborůTabulka doporučených koupacích úborůAutor:

*Zatímco v Dubaji lze v bikinách i na veřejné pláže, v emirátu Sharjah se bikiny na veřejné pláže nedoporučují a je lepší je nosit pouze na hotelových plážích. Nejdále zašel emirát Rás al-Kajma, který bikiny na veřejných plážích výslovně zakazuje.

Nejlepší místa pro koupání bez plavek

1. Bali, Naked Spa Treatments: Ayana Resort
2. Mexiko, Hidden Beach Resort
3. Černá Hora, ostrůvek Ada Bojana
4. Ostrov Svatého Martina, naturistické středisko Club Orient
5. Francie, Naked City na Cap d’Agde

Zdroj: National Geografic

Autor: nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!