Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa | E15.cz

Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa

Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa
Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa
• 
ZDROJ: colossusrhodes.com
Skupina mladých architektů, inženýrů a archeologů z Řecka, Španělska, Itálie a Británie plánuje na řeckém ostrově Rhodos znovu postavit kolos, který byl jedním ze sedmi divů antického světa. Oproti starověké předloze by měl mít ale formu budovy, v níž by bylo umístěno muzeum.

O vytvoření kopie kolosu v rhodském přístavu usilovali milovníci historie již v roce 2000. Projekt ale ztroskotal na odporu řeckého ministerstva kultury. Odborníci navrhovanou podobu sochy tehdy téměř jednomyslně označili za kýč.

Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světaNadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světaAutor: colossusrhodes.com

Rhodský kolos, bronzová socha starořeckého boha Slunce Hélia vznikla na přelomu 4. a 3. století před naším letopočtem. Zničilo ji zemětřesení 66 let po jejím dokončení.

Jak památka vypadala, není zcela jasné. Odborníci se ale vesměs shodují na tom, že v rozporu s tradicí nestála socha rozkročena nad vjezdem do přístavu. Zhroutila by se totiž vlastní váhou.

Rhodský kolos patřil k sedmi antickým divům světa. Dalšími byly například pyramidy v egyptské Gíze, Artemidin chrám v Efesu či visuté zahrady královny Semiramis v Babylónu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!