Když na vysokou, tak kvůli metalu | E15.cz

Když na vysokou, tak kvůli metalu

Když na vysokou, tak kvůli metalu
Lordi
• 

ČTK

Když se člověk učí nový jazyk, obvykle tak činí, protože si chce zvýšit kvalifikaci, stěhuje se apod. Ne tak na Vídeňské univerzitě. Tam je hlavním motivem pro studenty finštiny či norštiny v drtivé většině obdiv vůči severským metalovým kapelám. A nejen tam.

Tento překvapivý fakt ukázal podle agentury APA průzkum, který na Vídeňské univerzitě provedl finský institut pro podporu výuky jazyka CIMO. Šéfka institutu Marjut Vehkanenová na konferenci lektorů finštiny z celého světa ve finském městě Vaasa informovala, že 97 procent vídeňských studentů finštiny uvedlo jako hlavní motivaci pro studium jazyka obdiv ke skupinám, jako jsou Stratovarius, Lordi, Nightwish nebo Children of Bodom.

Letos se na finštinu na Vídeňské univerzitě nově zapsalo 80 studentů. Mluvčí CIMO Virve Zenknerová APA řekla, že výsledky průzkumu se z velké části shodují s poznatky učitelů finštiny v USA či Jižní Americe, podle nichž tento ugrofinský jazyk studenty zajímá většinou jen kvůli heavy metalu.

Podobně je na tom norština, přičemž Norsko je známé kapelami vyznávající ještě tvrdší styly jako black a death metal. Výsledek průzkumu prý experty z CIMI překvapil. Doposud se domnívali, že si studenti finštinu vybírali hlavně kvůli osobním sociálním vazbám včetně rodinných či partnerských vztahů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!