Kanadský Alert je nejsevernějším osídleným místem na světě. Dál už skutečně nikdo nebydlí | E15.cz

Kanadský Alert je nejsevernějším osídleným místem na světě. Dál už skutečně nikdo nebydlí

21. června 2017 • 06:00

Alert na ostrově Ellesmere v kanadské provincii Nunavut je tak blízko Severnímu pólu, že se nemůže spojit ani s komunikačními satelity, protože jejich orbita je pod horizontem. Přesto zde pořád žijí lidé a to již téměř 70 let. Spojení se světem zabezpečují vědci a armáda. Nikoho jiného zde nenajdete. Jen občas nějaké lovce a pár zbloudilých cestovatelů.

Vzdálenosti Alertu, který leží 800 kilometrů od Severního pólu, jsou k nejbližším vesnicím a městům skutečně ohromující. Nejbližší obydlené místo se nachází 540 kilometrů na jih v Grónsku. Nejbližší kanadské město je Iquluit, které je daleko neskutečných 2092 kilometrů. A to jsme pořád v jednom státě. No a hlavní kanadské město Ottawa je 4150 kilometrů daleko. Přitom ruská Moskva jen čtyři tisíce.

Na čtyři měsíce v roce se Alert vždy ponoří do naprosté tmy. Další čtyři měsíce slunce nezapadá, ale stoupá nejvýše v poledne pouze 30 stupňů nad horizont. Půda proto zůstává zamrzlá a je pokrytá sněhem deset měsíců v roce. Zimy jsou drsné a chladné, teploty klesají až k minus 30 stupňům. V červenci, kdy je nejtepleji, je v průměru jen několik stupňů nad nulou.

Drsná krása zasněžené Sibiře: Podívejte se, jak vypadá pravá ruská zima

Přesto zde žije několik desítek lidí. Nikdo zde ale nemá trvalé bydliště, všichni jsou tady kvůli práci. Nachází se zde vědecký personál na dvou stanicích. Jedna zkoumá už od roku 1950 počasí a druhá monitoruje atmosféru.

Od roku 1958 zde působí i vojáci. Kdysi nejenom kanadští. Protože základna je nejblíže severozápadní části Ruska, v dobách Sovětského svazu zde byla odposlouchávána komunikace sovětských severních vojsk. Probíhalo to v rámci tajného programu Echelon. Podle všeho se odposlouchává i dál.

Britský fotograf strávil 25 let života s delfíny a velrybami. Nafotil úžasné snímky

Kdysi v Alertu pobývalo i přes dvě stovky lidí, ale po různých rozpočtových škrtech je jich zde dnes v létě jen kolem stovky. Primát nejseverněji obydleného místa planety si ale místo podrželo.

Pojmenováno je po britské vojenské lodi Alert, jejíž kapitán George Nares zde se svoji posádkou pobýval v zimě 1875-76.

Pokud byste se na toto neobvyklé místo chtěli podívat, tak možné to je. Zásadní otázkou ale je, co byste tady vlastně chtěli vidět a hlavně cesta bývá hodně drahá.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Daniel Baret - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!