Japonská firma představila robota, který umí "číst" lidské city | E15.cz

Japonská firma představila robota, který umí "číst" lidské city

Japonská firma představila robota, který umí "číst" lidské city
Robot Pepper
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Robota s názvem Pepper (Pepř), který prý dokáže rozluštit lidské city, začne v zimě prodávat japonská telekomunikační společnost SoftBank. Přístroj, který dosahuje velikosti dítěte, podle tvůrců dokáže udržovat konverzaci, vnímat reakce jejích lidských účastníků a zkušenost z ní použít při dalších setkáních.

SoftBank vidí Pepperovo využití například k hlídání dětí, při ošetřování pacientů nebo na oslavách, kde by prý mohl dělat společníka. K osobnímu využití ho firma začne prodávat v únoru, a to za 198.000 jenů (39.000 Kč). S prototypem si bude veřejnost v Japonsku moci pohovořit již tento týden. Stroj začne obsluhovat zákazníky ve dvou firemních prodejnách mobilních telefonů.

„Lidé popisují ostatní jako roboty, protože nemají žádné emoce, žádné srdce. Poprvé v dějinách člověka jsme srdce a emoce dali robotovi,“ sdělil generální ředitel SoftBank Masajoši Son. Firma se roboty chystá časem umístit i do svých dalších prodejen v Japonsku.

Na vývoji robota Pepper se podle agentury Reuters podílela francouzská robotická firma Aldebaran, ve které SoftBank před dvěma lety získala podíl.

Japonská společnost patří k nejrychleji stárnoucím na světě a tamní vláda doufá, že ubývající pracovní sílu dokáže nahradit právě revoluce v robotice. Na toto odvětví se zaměřují i některé další japonské technologické firmy. Například společnost Panasonic a jeho divize vývoje v oblasti robotiky ActiveLink tento týden představily robotickou konstrukci připomínající vnější kostru. Má pomáhat při vykonávání fyzicky náročnějších úkolů, jako je nošení těžkých předmětů nebo česání ovoce ze stromů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!