Síla kamenného oleje | E15.cz

Síla kamenného oleje

Síla kamenného oleje
Mateřský lom na břidlici, ze které se získává blahodárný olej, leží nedaleko jezera Achensee
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Pavla Apostolaki

Je starý sto osmdesát milionů let a od středověku léčí lidi i domácí zvířata. Přírodní medikament z horských svahů Rakouska vám znovu rozhýbe tělo.

Když v roce 1902 Martina Albrechta při jeho toulkách kolem jezera Achensee překvapila deštivá bouře, uchýlil se do dřevěné boudy. Byl mokrý, prokřehlý, a tak si rozdělal oheň. Se dřevem však vášnivý sběratel minerálů nevědomky přiložil i kousky břidlice. Hornina pocházející z pravěkého moře rychle vzplála a na povrchu vyloučila mazlavou tekutinu. Černý „kamenný“ olej se okamžitě stal hitem v alpských lázních i lyžařských střediscích a Albrechtovi měli o živobytí postaráno. Našli další ložiska ropné břidlice a rozjeli ekologickou těžbu.

Černá magie

Nedaleko jezera Achensee, kam rád zavítal i císař František Josef I., leží v nadmořské výšce 1500 metrů mateřský lom. Skála se nejprve obloží výbušninou, která ji roztrhne na menší kusy. Poté nalámanou břidlici dělníci naloží do vozíků a přepraví dvě stě metrů dlouhou lanovkou do zpracovatelského závodu.

Kamenný olejKamenný olejAutor: archiv

Nadrcenou horninou zaplní zásobník vysoké pece, kde při teplotě až 480 stupňů Celsia začne unikat plynná fáze do kondenzační věže. Vzniklé kapky jsou ochlazovány, filtrovány a destilovány, dokud nevznikne čistý extrakt. Tmavé husté tekutiny, vzhledem připomínající jitrocelový sirup, se pak ujmou laboranti a pod přísnou kontrolou připraví produkty s různými koncentracemi účinné látky. Od kosmetických preparátů (koupelové a masážní oleje, krémy, šampony) přes léčiva (masti, zábaly) až po veterinární přípravky (repelenty pro koně).

Na klouby i na ploty

Autor: Pavla Apostolaki
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!