Enrique Stanko Vráz patří k největším českým cestovatelům | E15.cz

Enrique Stanko Vráz patří k největším českým cestovatelům

Enrique Stanko Vráz patří k největším českým cestovatelům
Český cestovatel Enrique Stanko Vráz ( (1960-1932) s orangutány na Borneu.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Jedním z nejvýznamnějších českých cestovatelů 19. a počátku 20. století byl Enrique Stanko Vráz. Nic na tom nemění ani fakt, že o jeho původu neexistují hodnověrné informace a možná se narodil v Bulharsku či v Haliči. Jisté není ani datum jeho narození. Uvádí se 18. únor 1860, ale také 8. nebo 18. duben téhož roku.

Fotograf a autor cestopisů (například Napříč rovníkovou Amerikou, V Siamu, v zemi bílého slona, Čína, Z dalekých světů) Vráz navštívil různé části Severní, Jižní a Střední Ameriky, Asie a Afriky. Byl zajatcem afrických Ašantů, procestoval napříč Jižní Ameriku, byl v Číně a Japonsku, hostil ho korejský princ, pobýval u dajáckých lovců lebek, na Papui objevil nové pohoří, kde vztyčil český prapor a nazval ho Smetanovo (pojmenování se neujalo).

Ze svých cest vozil tisíce přírodnin, uměleckých a sběratelských předmětů, většinu jich ale musel prodat, mnoho jich daroval Národnímu muzeu. Hodně času také strávil v USA a Mexiku, kde pořídil množství unikátních fotografií mezi indiány a kde také pořádal přednášky pro krajany a dokonce se zapojil i do prezidentské volební kampaně Woodrowa Wilsona.

Po návratu do Čech se mu nepodařilo získat práci v Národním muzeu ani v Náprstkově muzeu, jak si plánoval, a žil pouze z přednášek a autorských honorářů. Zemřel 20. února 1932 v Praze.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!