Dvojí tvář sanfranciského mostu | E15.cz

Dvojí tvář sanfranciského mostu

Dvojí tvář sanfranciského mostu
Golden Gate Bridge, ilustrační foto
• 

Bohumil Pražský

K předním symbolům amerického města San Francisko patří bezesporu slavný most Golden Gate Bridge, jenž se za dobu své existence zapsal do srdcí mnohých – do některých však i velmi smutně.

Když se řekne San Francisko, tak se mnohým z nás vybaví řada krásných míst, památek a zajímavostí spojených s tímto čtvrtým nejlidnatějším městem Kalifornie. Ať už vám jako první vyvstane na mysli netypické rozložení města v kopcovitém terénu, proslulá pevnost Alcatraz či stejnojmenný hit z 60. let, tak jen málokdo opomene zmínit slavný visutý most Golden Gate aneb Zlatá brána.

Nekonečné natírání

O stavbě mostu bylo rozhodnuto již v roce 1930. Výstavba byla zahájena o tři roky později a v květnu 1937 byl slavnostně uveden do provozu. Most zavěšený na dvou mohutných ocelových pylonech se klene přes sanfranciskou úžinu v délce 2737 metrů a spojuje tak San Francisko na jihu s okresem Marin na severu. V době svého dokončení šlo o nejdelší visutý most na světě. Architekti Strauss a Morrow při konstrukci mostu mysleli i na zemětřesení, která západní pobřeží Spojených států poměrně často postihují. Fakt, že most stojí dodnes, a že je stále důležitou a vytíženou dopravní tepnou, svědčí o tom, že se architekti ve svých výpočtech nemýlili. Vždyť každý den přes skoro osmdesát let starý ocelový most projede okolo 120 tisíc automobilů!

Golden Gate Bridge, ilustrační fotoGolden Gate Bridge, ilustrační fotoAutor:

Avšak zásluhu na tom, že je most stále v dobré kondici, má především kvalitní údržba. Proto byla vyčleněna skupina natěračů, kteří most neustále natírají. Natření celého mostu trvá zhruba rok a poté se musí začít znovu od začátku. Jen tímto permanentním natíráním lze toto slavné dílo ochránit před vysokou koncentrací soli ve vzduchu a následnou korozí, která by pro ocelový most měla zničující důsledky. Za zmínku stojí též barva mostu. Oranžová barva nebyla vybrána náhodou. Architekt Morrow tuto barvu zvolil nejen proto, aby most lépe ladil s okolím, ale především z důvodu lepší viditelnosti mostu v častých hustých mlhách, což je klíčové pro lodě, které pod ním proplouvají.

Golden Gate Bridge, ilustrační fotoGolden Gate Bridge, ilustrační fotoAutor:

Prokletý most?

Golden Gate Bridge, ilustrační fotoGolden Gate Bridge, ilustrační fotoAutor:

V roce 2004 nafilmoval režisér Eric Steel kontroverzní dokument Most (The Bridge, 2006), ve kterém zachytil 23 z celkových 24 sebevražd. Po uvedení snímku následovala vlna sebevražd, po kterých posléze následovala dohoda ve sporu trvajícím desítky let o instalaci záchranné sítě pod mostem. V roce 2008 byl projekt schválen, takže doufejme, že tato vada na kráse jednoho z nejkrásnějších měst světa již brzy zmizí.

Autor: Bohumil Pražský
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!