Zlatá palma pro film o lesbické lásce | E15.cz

Zlatá palma pro film o lesbické lásce

Zlatá palma pro film o lesbické lásce
Herečka Lea Seydouxová, režisér Abdal Latíf Kešiš a herečka Adele Exarchopulosová, ti všichni se radují ze Zlaté palmy za svůj film Adelin život
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Zlatou palmu na závěr 66. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes získal favorizovaný francouzský film La Vie d'Adèle (Adelin život). Snímek o milostném poměru mezi dvěma ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdal Latíf Kešiš. Trofej pro nejlepšího režiséra dostal Mexičan Amat Escalante za film Heli.

Nejlepší mužský herecký výkon podal podle poroty v čele se Stevenem Spielbergem 76letý Bruce Dern ve snímku Nebraska. Ocenění pro nejlepší herečku si z Cannes odvezla Bérénice Bejoová za roli ve filmu Le passé (Minulost).

Cenu poroty obdržel Japonec Hirokazu Kore-Eda za film Like father, like son (Jaký otec, takový syn). Za scénář byl oceněn Číňan Ťia Čang-kche, který také režíroval film A touch of sin (Dotek hříchu). Ten pojednává o nárůstu násilí, korupce i sociálních rozdílů v čínské společnosti.

Vítězný film je univerzálním příběhem lásky

Zlatá palma pro nejlepší krátkometrážní snímek putuje do Jižní Koreje se snímkem Safe režiséra Pchjong-kong Muna. Hlavní trofej jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů převzali společně Kešiš a jeho dvě herečky Adèle Exarchopoulosová a Léa Seydoux, které v oceněném snímku ztvárnily dvojici žen, mezi nimiž vzplane spalující vášeň.

Herečky při přebírání ocenění plakaly a spolu s režisérem sklidily dlouhotrvající ovace. Kešiš v děkovné řeči cenu věnoval „té krásné mládeži Francie“ a také mládeži „tuniské revoluce za její touhu žít také ve svobodě a svobodně milovat“.

Film byl považován za největšího favorita na získání hlavní trofeje spolu se snímkem Inside Llewyn Davis (V kůži Llewyna Davise) Joela a Ethana Coenových. Ti se museli spokojit ze ziskem Velké ceny.

Kešiš ve svém téměř tříhodinovém díle líčí život mladé Adèle (Adèle Exarchopoulosová), která se nejdřív zajímá o muže, dokud ovšem nepotká Emmu, dívku s modrými vlasy (Léa Seydouxová). Obě ženy se postupně sbližují, až se z nich stane pár a v průběhu let se od sebe zase vzdalují.

Film je plný dlouhých sexuálních scén, ale nelze ho redukovat jen na ně označit jej za film o lesbické dvojici. Mnohem víc jde o univerzální příběh velké lásky, zdůrazňuje agentura DPA.

Film byl vybrán z dvacítky soutěžních snímků, které většinou byly plné sexu, násilí a utrpení. „Myslím, že tento film je nositelem velmi silného poselství, velmi pozitivního poselství,“ řekl na tiskové konferenci předseda poroty Spielberg a dodal, že sám je jednoznačným zastáncem sňatků osob stejného pohlaví. Adelin život dostal už v sobotu také cenu Mezinárodní federace filmového tisku (Fipresci).

Úspěch FAMU

V sekci Un Certain Regard určené pro nastupující filmaře v sobotu získal prvenství íránský filmař Mohamed Rasulof. Uspěl s tajně natočeným filmem Les manuscrits ne brûlent pas (Rukopisy nehoří). Je o spisovateli, jenž má problémy s publikováním svých děl.

V sobotu festival vzdal poctu dvěma hereckým legendám, nyní už 77letému francouzskému herci Alainu Delonovi a 80leté někdejší sexbombě Kim Novakové. Chicagská rodačka s českými kořeny zazářila ve filmu Vertigo (1958) Alfreda Hitchcocka. Delon se v sobotu večer zúčastnil jako čestný host promítání zrestaurované kopie snímku V plném slunci režiséra Reného Clémenta z roku 1960, v němž ztvárnil jednu ze svých prvních hlavních rolí. Této události se kromě Delona osobně zúčastnila například francouzská ministryně kultury Aurélie Filippettiová, starosta Paříže Bertrand Delanoë či ředitel festivalu Thierry Fremaux.

Třetí místo ve studentské sekci Cinéfondation získal v pátek Matúš Vizár z pražské FAMU. Zabodoval 12minutovým animovaným filmem Pandy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!