Zahrada ve zbrani bravurně oživuje husitskou mytologii | E15.cz

Zahrada ve zbrani bravurně oživuje husitskou mytologii

Zahrada ve zbrani bravurně oživuje husitskou mytologii
Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
• 
ZDROJ: Repro E15

Vojtěch Čepelák

Přes současný rozkvět domácího historického komiksu naše dějiny zatím paradoxně nejlépe zvládají ve Francii. Po legionářské Svobodě! přichází oceňovaný David B., aby stáhl Jana Žižku z Trocnova doslova i metaforicky z kůže. A to skrze optiku středověkého myšlení a umění.

Komiks Zahrada ve zbrani nabízí podobný emocionální vhled do světa, kde lidé žili a vnímali naprosto jinak než dnes, jako již klasická, mnohonásobně rozsáhlejší historická studie Podzim středověku Johana Huizingy. Přitom ale zůstává skvělým kusem umění po příběhové i kresební stránce.

Kniha obsahuje tři příběhy. V jednom zobrazuje vzestup a pád sekty adamitů a jejich střet s Žižkou.

V dalším dojde na posmrtné eskapády slavného vojevůdce, respektive bubnu vzniklého z jeho stažené kůže. Poslední příběh je časově i místně zcela odtržen a posunut na Arabský poloostrov, kde se chalífa Hárún ar-Rašíd musí vypořádat se Zahaleným prorokem a jeho lidskými i nelidskými armádami.

I když by všechny příběhy mohly být čteny jako střetávání s radikálními náboženskými vizemi a jejich stoupenci nebo jako historicko-válečná vyprávění, David B. nabízí mnohem jemnější přístup. Ostatně krom pirátského příběhu pro děti Král Špunt to byl právě on, kdo u nás poprvé proslavil žánr autobiografického komiksu svou ságou Padoucnice. Už zde ukázal, že umí excelentně spojit běžný život s mytickým, fantaskním světem, jak také činí i magický realismus. Ve středověkých kulisách, kde dnešní rozdělování na hmatatelnou skutečnost a abstraktní fikci dosud neexistovalo, tohoto nadání využil ještě lépe.

Zahrada ve zbrani a jiné příběhyZahrada ve zbrani a jiné příběhyAutor: Repro E15

Zahrada ve zbrani je tak vyprávěna stylem, jakým by na tehdejší události nahlíželi jejich aktéři. Je plná umučených padlých vstávajících z hrobů, božích zjevení, kráčejících stromů a vizí Ráje. Krvavé okamžiky střídají poklidné pasáže, které ukazují magické myšlení doby tím nejlepším způsobem – mystickou diskuzí o tváři Zahaleného proroka či Žižkovou výpravou k počátku Stvoření. David B. své postavy nesoudí a ukazuje krásu a krutost doby i jejího náboženského cítění. Na působivosti a přístupnosti příběhům silně přidává i sama kresba, která si bere mnohé z vizuality středověkého umění a dotváří tak dokonalou iluzi uplynulého světa.

David B.: Zahrada ve zbrani a jiné příběhy
Nakladatelství: Baobab, 2015
Překlad: Hana Zahradníčková
Hodnocení: 90 %

Autor: Vojtěch Čepelák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!