Všiváci: vypjatost hraničící s absurditou | E15.cz

Všiváci: vypjatost hraničící s absurditou

Všiváci: vypjatost hraničící s absurditou
Všiváci
• 
ZDROJ: Bontonfilm

Iva Přivřelová

Česká novinka připomíná soap operu v rádoby hollywoodském stylu.

Vyprávět velké drama o nejvážnějších tématech plné vypjatých emocí a osudových zvratů je vždycky ošidný úkol. Víc než jinde v něm hrozí, že se osudovost zhroutí do absurdity, že se náboj vyostří až k směšnosti. Právě to se stalo i novému českému filmu Všiváci, který se natáčel už v roce 2012 a na jehož uvedení do kin se kvůli různým, převážně mimofilmovým důvodům čekalo rok a půl (původní datum premiéry bylo v lednu 2013). Roman Kašparovský, muž s produkčními zkušenostmi, ale jako režisér a scenárista debutující, se pokusil natočit svůj film jinak. Jenže surrealitu svého vážně míněného dramatu o odcizeném vztahu dvou bratrů přetáhl do reality, v níž máloco funguje.

Příběh jedné neúplné rodiny, v níž mají všichni dospělí členové nějaký velký neléčený psychický problém, inscenuje pomocí zběsilé koláže, v níž figuruje řada nepřehledných flashbacků a okázalých hollywoodských zpomalovaček v pražských (nebo havlíčkobrodských) ulicích. Jenže Kašparovský není Timur Bekmambetov, kterého v Česku pozoroval při natáčení akce Wanted. Rádoby cool vizuál, v němž se pohřeb koná zásadně během naprosto největší průtrže mračen, ještě vyostřuje dějovou linii, která už je natolik (melo)dramaticky vyšponovaná, až působí jako zápletky tří sezon soap opery typu Dallas vyprávěné najednou. Chybí už jen, aby se Pamela probudila a zjistila, že Bobby není mrtvý – i když konec, kdy všechny absurdní zvraty gradují do nechtěné parodie, podobný pocit rozpačité nedůvěry ve veškeré zákony logiky může dost dobře vyvolat také.

Hysterické a často jen těžko pochopitelné jsou i postavy, které většina herců nedokáže pořádně a přesvědčivě uchopit a zklidnit, s čestnou výjimkou Marka Taclíka a především Jiřího Langmajera v roli jednoho z oněch bratrů, zhýralého doktora-sukničkáře. Z hvězdného obsazení (mj. i Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Iva Janžurová, Kryštof Hádek, Jiří Mádl a Tatiana Vilhelmová) tak zbyl spíš jen fakt ke chlubení do novin. Ve své všeobecné rozklížené přetaženosti Všiváci představují jeden z nejbizarnějších českých filmů nejen poslední doby.

Všiváci
(melodrama, ČR 2014, 98 minut)
Režie a scénář: Roman Kašparovský
Hrají: Ondřej Vetchý, Jiří Langmajer, Iva Janžurová, Tereza Voříšková
Hodnocení: 20 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!