V Brně vystoupí legenda Herbie Hancock | E15.cz

V Brně vystoupí legenda Herbie Hancock

V Brně vystoupí legenda Herbie Hancock
Herbie Hancock
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Marco Fedele

duk

Do Česka se po deseti letech vrátí legendární jazzový pianista Herbie Hancock. Držitel čtrnácti prestižních amerických cen Grammy a spoludržitel Oscara za hudbu k filmu Kolem půlnoci vystoupí 29. listopadu v brněnské hale Vodova. Čtyřiasedmdesátiletý vzor mnoha jazzových hudebníků vystoupí v Česku teprve potřetí v kariéře. Poprvé se tak stalo v roce 1986 na tehdejším pražském Mezinárodním jazzovém festivalu, podruhé před devíti lety na Pražském jaru.

„Herbieho Hancocka uvádí jako svůj vzor nejen drtivá většina jazzových hudebníků, ale i všichni zásadní tvůrci z oblasti funku, R‘n‘B, elektronické hudby či hip hopu,“ uvedl Vilém Spilka z pořádající agentury 24/7 Promotions, která se podílí i na organizaci festivalu Jazzfest Brno. „Hancock představuje ideální spojení umělecké hodnoty a posluchačské atraktivity. Ve své tvorbě dokázal vždy vyjít vstříc publiku, ale nikdy nepřekročil hranice vkusu,“ dodal.

Hancock se narodil v městě zaslíbeném spíše blues v Chicagu v roce 1950. Na klavír se začal učit již v sedmi letech a už o čtyři roky později vystoupil s jedním s Mozartových klavírních koncertů s Chicagským symfonickým orchestrem. Na počátku šedesátých let se stal členem jednoho z nejrespektovanějších jazzových uskupení, druhého kvintetu Milese Davise. V sedmdesátých letech začal na svých sólových albech či s kapelou Head Hunters kombinovat elektrický jazz, funk a rock, o desetiletí později se odvážil i na poli elektronické taneční hudby. Stále ale hrával ve formaci V.S.O.P. i s bývalými spoluhráči od Davise a dalšími.

Patří k nejčastěji nahrávaným umělcům. Sám nebo jako lídr kapely natočil na pět desítek alb, další pak s řadou věhlasných kolegů včetně Davise, Wayna Shortera, Stevieho Wondera či Jaka Pastoria. V roce 1976 se jako host objevil i na albu českého baskytaristy Miroslava Vitouše Magical Shepherd. Získal 14 převážně jazzových cen Grammy včetně té nejcennější v hlavní kategorii Album roku 2008, a to s nahrávkou River: The Joni Letters. To se mu podařilo jako teprve druhému jazzovému hudebníku v historii těchto cen.

Sametový jazz

Vidět jazz

Autor: duk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!