Romantika pro zvídavé dospělé | E15.cz

Romantika pro zvídavé dospělé

Romantika pro zvídavé dospělé
Maggie (Greta Gerwigová) se neplánovaně zamilovala do Johna (Ethan Hawke), ovšem tím film zdaleka nekončí.
• 
ZDROJ: Fiction Factory
2. června 2016 • 17:00
Dcera slavného dramatika Rebecca Millerová obohatila žánr romantické komedie o příjemný, inteligentní film o schopné dívce, které osud ukáže, že se nedá úplně kontrolovat.

Titulní hrdinka nové romantické komedie v českých kinech Maggie má plán je schopná mladá organizátorka, která nechce nechat svůj osud na osudu. Na začátku filmu proto plánuje, že si pořídí dítě s bývalým spolužákem, který studoval matfyz a je ochotný donést jí své sperma v kelímku. Ve stejné době se ale Maggie seznámí s ženatým profesorem, který jí dává číst svou nedopsanou knihu. S tím, jak se tento pár do sebe zamiluje a přes překážky v podobě poněkud psychotické manželky se dá dohromady, by si řada komedií vystačila. U Maggie tahle část představuje jen delší prolog k něčemu mnohem zajímavějšímu – inteligentnímu humornému pohledu na manipulace ve vztazích.

Ve druhé části snímku, která se odehrává po třech letech, totiž neexistuje žádná pohádka typu: žili šťastně až do smrti. Manželství se spisovatelem nevypadá tak dokonale, jak si Maggie myslela. A tak přijde s dalším plánem.

Maggie má plán napsala a natočila jako svůj pátý film Rebecca Millerová, dcera dramatika Arthura Millera a fotografky Inge Morathové, která od roku 1996 žije v manželství s hercem Danielem Day-Lewisem. A někdo takový ani v tomto lehkém žánru nevytvořil hloupost podle šablony. Český divák mívá možnost užít si takto chytré, upovídané, mírně netradiční romance především od Woodyho Allena. Hrdinové Millerové také žijí v New Yorku a pracují na univerzitách, jejich autorka se na ně ovšem nedívá se smutnou ironií, jako spíš s laskavým pobavením a účastí, k tomu akcentuje ženské postavy a působí moderněji.

Její ústřední trio je šarmantní skupinka zaneprázdněných nedokonalých dospělých, neustále nenápadně prosazujících své tužby. V podání přirozeně sympatické Grety Gerwigové, Ethana Hawkea a Julianne Mooreové jsou všichni dostatečně uvěřitelní. Postava Mooreové, nucená mluvit se zvláštním dánským přízvukem a nosit drdoly a chlupaté svetry a vesty, tedy chvíli hrozí karikaturou, později se z ní naštěstí í díky herečce stane nejvtipnější a nejexcentričtější osoba filmu.

Maggie má plán je jinak komedie docela střídmá, víc úsměvná než k popukání, prokládaná odkazy z akademického světa a obsahující nadprůměrně vychované a chytré děti.

Ačkoliv závěrečnou tečku pro cílové publikum nebude asi těžké odhadnout, svou tezi o lidské naivní snaze o kontrolu a nevyzpytatelnosti našich přání přednese příjemně, vyrovnaně, plynule a jasně.

Maggie má plán
(romantická komedie, USA 2015, 99 minut)
Režie a scénář: Rebecca Millerová
Hrají: Greta Gerwigová, Ethan Hawke, Julianne Mooreová, Bill Hader
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!