Pollock dotáhl aukční síň Christie's k půlmiliardovému rekordu | E15.cz

Pollock dotáhl aukční síň Christie's k půlmiliardovému rekordu

Pollock dotáhl aukční síň Christie's k půlmiliardovému rekordu
Jackson Pollock při práci
• 
ZDROJ: Designyoutrust.com

ČTK

Aukční síň Christie's ve středu vydražila díla moderního umění za téměř půl miliardy dolarů za jediný večer. Podle agenturních zpráv jde o světový rekord. Mezi prodávanými díly byl obraz Američana Jacksona Pollocka, který se vydražil za 58 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Dle zástupců Christie's se prodalo 94 procent nabízených děl za více než 495 milionů dolarů (deset miliard korun).

„Je to vůbec nejúspěšnější dražba v dějinách umění,“ řekl Brett Gorvy, který se u Christie's specializuje na poválečnou a současnou tvorbu. Podle něj vstoupil trh s uměním do nového období, jemuž dominuje boj zkušených sběratelů s novými dražiteli.

Obraz Číslo 19 od Jacksona PollockaObraz Číslo 19 od Jacksona PollockaAutor: ČTK
Obraz Číslo 19

Úspěchem večera byl Pollockův obraz z roku 1948 Číslo 19, namalovaný stříkací technikou. Jeho cena se původně odhadovala na 25 až 35 milionů dolarů. Konečná cena je rekordní pro Pollockovo plátno dražené na aukcích, avšak předpokládá se, že při soukromých prodejích jsou jeho díla ještě dražší.

Původní očekávání, maximálně 35 milionů dolarů, překonalo také plátno Dustheads Jeana-Micheal Basquiata. Zájemce za ně dal 48,8 milionu dolarů.

Síň Christie's zaznamenala úspěšný prodej den po mimořádné dražbě svého rivala v branži, síně Sotheby's. V úterý se tam prodal za téměř 44 milionů dolarů obraz Onement VI Barnetta Newmana. Za 37 milionů dolarů se pak vydražilo plátno Domplatz, Mailand Gerharda Richtera, což je rekordní prodej pro žijícího umělce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!