Parkland vzpomíná na šok ze smrti Kennedyho | E15.cz

Parkland vzpomíná na šok ze smrti Kennedyho

Parkland vzpomíná na šok ze smrti Kennedyho
Nemocnice Parkland
• 
ZDROJ: Bontonfilm

Iva Přivřelová

Loni v listopadu uplynulo padesát let od smrti Johna Fitzgeralda Kennedyho. K tomuto výročí byl připraven film Nemocnice Parkland, který se k několika převratným dnům v Dallasu roku 1963 vrací. Drama podle skutečných událostí, které loni soutěžilo na festivalu v Benátkách, u nás nedávno vyšlo na DVD.

Mezi jeho mnoho postav nepatří jen doktoři a sestry z parklandské nemocnice v Dallasu, místa, kde zemřel jak prezident Kennedy, tak o dva dny později i jeho oficiální vrah Lee Harvey Oswald. Poznáme také pár agentů a dva civilisty, kteří dokážou na svém, bohužel jen skromném prostoru zanechat největší dojem – Abrahama Zaprudera, který celý atentát natočil na kameru a nikdy se z toho nevzpamatuje, a Roberta Oswalda, slušného bratra vyšinutého atentátníka.

Na rozdíl od Stoneova filmu JFK Parkland žádné spiklenecké teorie kolem atentátu nezkoumá, neodhaluje nic nového a překvapivého, není ani vyčerpávající mozaikou všech událostí s ním spojených. Sleduje jen část z nich, a i tak nemá čas žádný z příběhů svých mnoha hrdinů vyprávět pořádně. Film láká na hvězdné kolektivní obsazení čítající Zacka Efrona, Billyho Boba Thorntona i Paula Giamattiho, to mu ovšem dost ubírá na autenticitě, o niž se snaží použitím ruční kamery a archivních záběrů. Jako paradokument by byl dopad režijního debutu Petera Landesmana podle knihy Vincenta Bugliosiho Čtyři dny v listopadu mnohem silnější.

I tak se mu ale daří zachytit atmosféru zmatku a smutku, kterou tehdy mnoho Američanů prožívalo, přiblížit ten šok, který země utrpěla, trauma, které atentát způsobil. Navíc si Parkland udržel civilnější, méně sentimentální tón než podobný filmový kolektivní portrét Ameriky v době smrti Roberta Kennedyho Atentát v Ambassadoru.

Nemocnice Parkland
(drama, USA, 90 minut)
Režie: Peter Landesman
Hrají: James Badge Dale, Paul Giamatti, Zac Efron, Jackie Weaverová
Hodnocení: 60 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!