Odhalená surrealita Severní Koreje | E15.cz

Odhalená surrealita Severní Koreje

Odhalená surrealita Severní Koreje
Vitalij Manskij odhaluje děsivou státní mašinerii manipulace a vymývání mozků od útlého věku, která vede k naprosté totalitě.
• 
ZDROJ: bontonfilm

Iva Přivřelová

Unikátní mrazivá novinka ukrajinského dokumentaristy Vitalije Manského odhaluje tragické absurdní státní divadlo zvané Severní Korea.

Čtvrt roku po české premiéře dokumentu Roura o životě podél ropovodu ze Sibiře do Německa se do české distribuce dostává novinka režiséra Vitalije Manského V paprscích slunce. Také na ní se opět produkčně podíleli i Vít Klusák a Filip Remunda z Hypermarket Films. Stejně jako Roura také pohled do nenormálního světa Severní Koreje začínal na festivalech, hrál se například v Jihlavě, kde vyhrál cenu za nejlepší dokument střední a východní Evropy, i na letošním Jednom světě.

Okolnosti vzniku díla, jehož obsah musel štáb skrývat před přiděleným dozorem a proti jehož uvedení Severní Korea oficiálně protestovala, by vydaly na další zajímavý film. I samo V paprscích slunce nicméně dostatečně výstižně a mrazivě ukazuje tragické absurdní loutkové divadlo zvané Severní Korea.

Unikátní snímek z nejuzavřenější země na světě sleduje sympatickou asi osmiletou dívenku Zin-mi, která právě vstupuje do místní obdoby pionýra. Manskij mohl natočit i její rodinu, na koprodukci se totiž mimořádně dohodl se samotnou Severní Koreou. Souhlasil tak s cenzurou scénáře a vše pro něj pečlivě připravili severokorejští soudruzi. Netušili ovšem, že ukrajinský filmař jejich inscenace zdůrazní a ukáže několik verzí stejné scény, i s komentáři jejích pravých režisérů.

Přestože zdůrazněná absurdita přináší do snímku neočekávaný humor, V paprscích slunce je poměrně náročná a během několikrát natahovaného konce už i vyčerpávající podívaná.

Kromě falešného státního divadla, z něhož se pro kritické evropské oči stává fraška, odhaluje také děsivou státní mašinerii manipulace a vymývání mozků od útlého věku, která vede k naprosté totalitě. Tlak na vybranou malou soudružku, aby splnila požadavky výstavní reprezentantky, mladinká hrdinka úplně nezvládá. I to Manskij jasně ukazuje, na což se nedívá lehce, zvlášť když můžeme jen trudně spekulovat, co se se Zin-mi a její rodinou po uvedení filmu asi stalo. Manského surreálný portrét země bez skutečné reality je mrazivý i děsivý, unikátní a významný.

V paprscích slunce
(dokument, Rusko/Česko/Německo/Severní Korea/Lotyšsko, 106 minut)
Režie: Vitalij Manskij
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!