Nová planeta může oslovit celý svět | E15.cz

Nová planeta může oslovit celý svět

Nová planeta může oslovit celý svět
Martin Vopěnka
• 
ZDROJ: čtk

Stanislav Šulc

Martin Vopěnka v Nové planetě rozehrál prastarý příběh z daleké budoucnosti. Výsledkem je román světových parametrů.

Biblické paralely, mix sci-fi a postapokalyptického románucesty, hrdina, kterého budou čtenáři nenávidět i milovat a řada morálních i filozofických dilemat nabízí nejnovější román Martina Vopěnky Nová planeta.

Vopěnka tu narušuje vžité představy o tuzemské literární tradici a na rozdíl od kolegů utápějících se v českém marastu stvořil dílo rovnající se globálním bestsellerům žánru Young Adult. Ovšem s tím, že na rozdíl od Hunger Games a jim podobných ság jde o daleko hloubavější knihu, která může oslovit i zkušenější čtenáře.

Nová planeta fascinuje řadou fines, ať už obsahových, myšlenkových, tak i formálních. Nejpodstatnější je však vztah mezi Vopěnkou vykresleným světem a naší realitou. Nic z nejpodivnějších výdobytků Nové planety není vůbec daleko od našich dnešních možností. A to včetně snahy, aby jídlo nijak nechutnalo a bylo pouze sumou správných chemických látek. Literárně pak Vopěnka fantasticky využívá kontrastů mezi Novou planetou a drsnými, nicméně daleko skutečnějšími starými světy. Nic nepůsobí pateticky, didakticky ani příliš polopatisticky. Vše je začleněno do vynikajícího vyprávění, od nějž je velmi těžké se odtrhnout, přestože často sklouzává k jemným klišé. To vše díky mimořádně zvládnuté dramaturgii, díky níž se Danielův příběh neustále proměňuje, posouvá k netušeným rovinám a vstříc novým, často bolestivým peripetiím.

Autor dobře chápe, že všechny ty pěkné příběhy by vyzněly do ztracena, kdyby čtenáře iritovaly postavy. Proto se Daniel postupně mění z naivního fracka v sebevědomého muže, který může vládnout světu. I další „vedlejší“ charaktery jsou plnokrevné, ačkoli se Vopěnka často až příliš násilně snaží vtisknout jim archetypální rozměry a důležitost. Jedinou výtku tak lze adresovat na poslední část knihy, v níž se biblické paralely, doposud jen velmi jemně a umně naznačované, stanou příliš doslovnými.

Snad kniha dostane brzy anglický překlad, po dlouhé době tu je konečně česká kniha, která může ve světě alespoň v žánrových kategoriích vzbudit nějakou odezvu.

Martin Vopěnka: Nová planeta
Nakladatelství: Mladá fronta, 2015
Hodnocení: 90 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!