Nezlomný, ale příliš nevýrazný | E15.cz

Nezlomný, ale příliš nevýrazný

Nezlomný, ale příliš nevýrazný
Film Nezlomný
• 
ZDROJ: cinemart

Iva Přivřelová

Hollywoodská hvězda Angelina Jolie se chce místo herectví věnovat režírování. Z pohledu filmového fanouška to ovšem není zrovna dobrý nápad. Už ve svém režijním debutu V zemi krve a medu z balkánské války ukázala, že příběhy vypráví s upřímnou snahou a uctivostí, ovšem bez překvapení a osobitosti.

Ještě víc je to vidět na jejím druhém počinu, který se opět odehrává za války, tentokrát za druhé světové. Během ní se odehrávají klíčové momenty života bývalého olympionika Louise Zamperiniho, který přežil ztroskotání letadla i japonský zajatecký tábor.

Režisérka Zamperiniho osobně znala. Její film opět září dobrými úmysly, respektem a obdivem. Louise proměnila ve vzorného amerického hrdinu, jehož nepokoří zoufalství ani týrání. Aspoň, že ho hraje britský talent Jack O’Connell, který umí houževnatost a vzdor předvést přesvědčivě na několik způsobů, jak už lépe dokázal ve festivalových hitech ’71 a Hvězda kriminálu.

Jolie si najala schopné lidi i na řadu dalších profesí, zvukaři a kameraman Roger Deakins teď za svou práci na Nezlomném mají nominace na Oscary. I sám snímek vypadal na papíře jako možný oscarový kandidát, akademie ovšem rozpoznala jeho nevýraznost. Nezlomný nepřekračuje žánr inspirujícího životopisu o síle lidského ducha, hollywoodsky vyčištěného natolik, že na účast bratrů Coenů na scénáři je možné hned zapomenout. Maskéři sice také odvedli dobrou práci a herci vypadají dostatečně zuboženě, i kvůli Deakinsově pohledné kameře film působí příliš hezky, přehnaně retro a málo naléhavě.

Zamperiniho problematické dětství a olympijská kariéra jsou shrnuté ve dvou dobře umístěných flashbacích, jeho boj s posttraumatickým stresem, alkoholismem a odvážné rozhodnutí odpustit všem svým japonským věznitelům se vešlo pouze do závěrečného titulku typického pro biografie. Pobyt v zajateckém táboře byl vykreslen v jiných filmech už přesvědčivěji a komplexněji.

Pouze první část vyplněná leteckou nehodou a odyseou na moři opravdu funguje jako pocta houževnatosti schopná vyvolat emoce i napětí. Jinak Nezlomný zůstal moc popisný a odtažitý jako vyleštěná a zarámovaná fotka zajímavého hrdiny v muzeu.

Nezlomný
(drama, USA, 137 minut)
Režie: Angelina Jolie
Hrají: Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Miyavi, Garrett Hedlund
Hodnocení: 60 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!