Nekompromisní portrét pulzující energií | E15.cz

Nekompromisní portrét pulzující energií

Nekompromisní portrét pulzující energií
James White (Christopher Abbott) odhaluje celou svou protikladnou osobnost
• 
ZDROJ: artcam

Iva Přivřelová

Americké nezávislé drama James White o střetu nedospělého mladíka s realitou strhává svou intenzitou a skvělými herci.

Nedospělý pohledný dvacátník James White se nedokáže vymanit ze svého neuspořádaného a poněkud sebedestruktivního newyorského životního stylu.

K tomu nedlouho poté, co způsobil pozdvižení na pohřbu svého odcizeného otce, hrozí, že ho brzy opustí i jeho milovaná matka bojující s rakovinou. Pak už mu nezbude nikdo, kdo by ho zachránil před realitou dospělosti. Klopýtavé hledání sebe sama a omámené a zmatené mládí patří mezi oblíbené filmové náměty. Málokdy jsou ovšem podány tak syrově, intenzivně, upřímně a nekompromisně jako v tomto režijním debutu Joshe Monda, nazvaném podle hlavního hrdiny James White.

Mond patří k nezávislé americké produkční firmě Borderline Films z New Yorku, jejíž spíše temnou artovou tvorbu před třemi lety důkladně představil karlovarský festival. Jeho první snímek, který nejprve loni v lednu ocenili diváci na festivalu Sundance a pak získal tři nominace na „nezávislé Oscary“ Spirit Awards, viditelně vychází ze zážitků a emocí jeho samotného a lidí jemu blízkých.

James White je komplexní živá postava, muž zranitelný i arogantní, který se neprosí o naši lásku, ale od něhož nejde odvrátit oči, jak empaticky je zobrazen. Do hloubek jeho emočního stavu nás dostává nejen energická, bezprostřední kamera Maďara Mátyáse Erdélyho, který makrodetaily na tvář herce dokonale předvedl i v oscarovém Saulově synovi.

Whiteův vnitřní svět na diváky přenáší také chaotická, pulzující atmosféra New Yorku a hudba mísící Raye Charlese, Billie Holidayovou, elektro a rap Kida Cudiho. Ten si ve filmu i zahrál postavu Jamesova nejlepšího kamaráda, další důležité osoby, kterou si mladík není schopen udržet.

V roli samotného Jamese na sebe nepřehlédnutelně upozornil Christopher Abbott, jeden z kmenových herců Borderline, dosud nejznámější ze seriálu HBO Girls. Ten ustojí všechny detaily, odhalí strach, paniku a zmatky, z níž vychází chyby kluka, který se dokáže postarat o nemocnou matku, ale ne sám o sebe. I Cynthia Nixonová, hvězda seriálu Sex ve městě, svou roli příliš milujícího rodiče hraje se srdcervoucí intenzitou, která se ovšem vyhýbá hysterii. James White může na papíře vypadat jako obvyklá epizoda ze života zhýčkaného Američana plného problémů prvního světa. Skýtá ale nebývale silný emocionální zážitek, zneklidňující a vzrušující zároveň.
Autorka je spolupracovnicí redakce

James White
(drama, USA, 85 minut)
Režie: Josh Mond
Hrají: Christopher Abbott, Cynthia Nixonová, Scott Mescudi
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!