Na pražské kbelské letiště se po dvaceti letech vrátí letecký den | E15.cz

Na pražské kbelské letiště se po dvaceti letech vrátí letecký den

Na pražské kbelské letiště se po dvaceti letech vrátí letecký den
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Pražské vojenské letiště ve Kbelích bude po více než dvaceti letech hostit letecký den.

V rámci letecké show, která se uskuteční v sobotu 13. června, budou moci návštěvníci vidět ukázky pilotáže historických letounů, Spitfire, Mig 15 nebo Mustang. K vidění má být i velká většina typů v současnosti používaných armádou a rovněž i celá řada civilních letadel a vrtulníků. Na dnešním setkání s novináři to uvedl letový ředitel celé události Petr Schwarz.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Profimedia.cz

Poslední letecký den se na kbelském letišti uskutečnil v roce 1993. Sedmdesáté výročí osvobození republiky je vhodná příležitost k tomu, aby armáda tento druh akcí pro veřejnost obnovila, uvedl zástupce velitele vzdušných sil armády ČR, brigádní generál Jaromír Šebesta. Letecký den bude od čtvrtka 11. června provázet výstava letecké techniky zaměřená na odbornou veřejnost i letecké nadšence.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Profimedia.cz

Samotné letové ukázky má podle náčelníka štábu kbelské základny dopravního letectva plukovníka Martina Bojkovského zahájit průlet formace tvořené dopravním letounem Casa doprovázeným dvojící stíhačů Jas 39 Gripen a rovněž dvojicí bitevních letounů L159. Rovněž by měly být k vidění ukázky záchranných prací a slaňování z vrtulníku Mi 17, případně výsadky parašutistů.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Profimedia.cz

Během leteckého dne očekávají pořadatelé návštěvnost blížící se 50 tisícům lidí. Vše ale bude pochopitelně záviset na počasí, doplnil Schwarz. Na leteckou show navauzeje rovněž muzejní noc, v rámci které si mohou návštěvníci prohlédnout letecké muzeum. Vloni tuto možnost využilo na 20 tisíc lidí, dodal Bojkovský. Vstup pro dospělého na letecký den by měl stát 200 korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!