Jak se zbavit batohu plného výčitek | E15.cz

Jak se zbavit batohu plného výčitek

Jak se zbavit batohu plného výčitek
Divočina
• 
ZDROJ: cinemart

Iva Přivřelová

Inspirativní příběhy o lidech, kteří se dokázali díky nějakému extrémnímu zážitku změnit, jsou především v Americe dost oblíbené.

Kanadský režisér Jean-Marc Vallée už natočil jeden takový, Klub poslední naděje, který loni vynesl Oscary hercům Matthewu McConaugheymu a Jaredu Letovi za role mužů umírajících na AIDS. Teď k nám do kin přichází Divočina – jeho verze dalšího skutečného osudu, který nedávno vynesl oscarovou nominaci herečkám Reese Witherspoonové a Lauře Dernové.

Relativně divoká je příroda, kterou hlavní hrdinka Cheryl během tří měsíců sama s batohem na zádech prochází 1100 mil podél pacifické stezky. Ještě divočeji to ale vypadá uvnitř ní. V reakci na předčasnou smrt milované matky si totiž rozbila manželství i běžný život – její odysea je tedy pokusem o ozdravný návrat k sobě samé.

O nic jiného ani menšího ve filmu nejde. Vzhledem k tomu, že skutečná Cheryl Strayedová o svém zážitku z poloviny devadesátých let napsala úspěšnou knihu, podle níž pak jiný spisovatel Nick Hornby napsal scénář tomuto filmu, i tušíme, jak to celé skončí. Ale právě tady platí známé rčení, že i cesta může být cíl. Vallée nás provádí jednou fyzickou a psychickou túrou s těžkou bagáží sice podobně bezpečně, jako je bezpečná stezka v rezervaci opatřená záchytnými body v podobě dalších lidí a obchodů. Dělá to ale v rámci divácké přívětivosti opět citlivě a bez moralistických soudů.

Příběh je vyprávěn nelineárně, pomocí útržků zážitků a vzpomínek, a střídá se v něm drama se smíchem, velké emoce s ironií, realismus s romantismem, puchýře s poezií. Kamera Yvese Bélangera objímá krásu scenérií a příběh doprovází výmluvný soundtrack začínající verzí balady o volnosti El Condor Pasa.

V centru stojí Cheryl, v podání koproducentky snímku Reese Witherspoonové, která už dlouho nedostala pořádnou roli, v níž by mohla připomenout svůj herecký talent. Svou hrdinku dokázala vykreslit přesvědčivě, jako nedokonalou, víc odhodlanou než připravenou ženu, která má sílu smířit se sama se sebou. I když to s jejím hvězdným statutem úplně nejde, i ona se snaží přizpůsobit civilnosti a upřímosti filmu. Právě ta zaručuje, aby se Divočina nechytila do několika pastí sentimentálního dojáku, které na sebe sama nastražila.

Divočina
(drama, USA, 115 minut)
Režie: Jean-Marc Vallée
Hrají: Reese Witherspoonová, Laura Dernová, Thomas Sadoski
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!