Itálie chce obnovit arénu v římském Koloseu | E15.cz

Itálie chce obnovit arénu v římském Koloseu

Itálie chce obnovit arénu v římském Koloseu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock
Římské Koloseum možná brzy získá zpět podobu, kterou mělo v dobách, kdy se v antickém amfiteátru konaly gladiátorské hry, zápasy s divokými zvířaty či popravy.

Italský ministr kultury Dario Franceschini podpořil plán, aby v Koloseu opět vznikla kruhová aréna, která zakryje obnažené zbytky suterénních prostor. Podle archeologů by pak bylo možné, aby se v Koloseu konaly nejrůznější kulturní akce.

Amfiteátr, který pojal přes 35.000 diváků, byl dokončen za vlády císaře Tita v roce 80 našeho letopočtu. Půldruhého tisíciletí se pak využíval jako místo pořádání dobových zábav - od antických gladiátorských zápasů až po divadelní představení. Ve středověku budova přestala sloužit svému původnímu účelu a byla přebudována na byty a obchody.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: Shutterstock

Koncem 19. století byly během archeologického průzkumu obnaženy zbytky chodeb a dalších prostor, které kdysi ležely pod samotnou arénou: takto Koloseum znají lidé dnes. Archeologové ale svolili, aby byl suterén tak jako kdysi zakryt prkny a zasypán pískem, takže by opět vznikla kruhová aréna.

„Ten nápad se mi velmi líbí. Teď už je potřeba jen trochu odvahy,“ pochválil projekt na Twitteru ministr kultury.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!