Islandská zimní romance o dobráckém outsiderovi zahřeje | E15.cz

Islandská zimní romance o dobráckém outsiderovi zahřeje

Islandská zimní romance o dobráckém outsiderovi zahřeje
Předplacené taneční lekce změní osamělému Fúsimu (Gunnar Jónsson) život.
• 
ZDROJ: artcam

Iva Přivřelová

Festivalově úspěšná novinka autora Albína jménem Noi potěší jemným příběhem zavalitého čtyřicátníka, který sbírá odvahu začít žít.

Dagu Kári není úplně typický islandský filmař. Narodil se v Paříži, vystudoval v Dánsku, kde natočil svůj druhý film, třetí vznikl v New Yorku s Paulem Danem a Brianem Coxem (Dobré srdce). Ani jeho čtvrtý celovečerák není zrovna klasickým islandským filmem, ačkoliv i v něm je zima a jeho hrdina není zrovna upovídaný a žije osaměle. Onen muž se jmenuje Fúsi stejně jako celý film. A jak bývá u Káriho obvyklé, jde o outsidera. Konkrétně stydlivého zavalitého čtyřicátníka, který stále bydlí u maminky.

Ze zástupu podobných typů z jiných snímků Fúsi vyčnívá svou dobráckostí, kterou jeho představitel, islandský komik Gunnar Jónsson, dokonale pojme už jen do svých očí. Přesný je ale i v malých gestech a držení těla. Na newyorském festivalu Tribeca za to získal cenu pro nejlepšího herce. Ocenění se tam dočkal i Káriho scénář a celý film, v němž v přirozeném klidu a s mimořádnou empatií sledujeme, jak jedna lidská bytost postupně začíná sbírat odvahu vyjít ze svých bezpečných stereotypů a čelit neznámému životu. S odklonem od rutinní práce na letišti a budování modelů tankových bitev druhé světové války ve volném čase také Fúsimu výrazně pomůže náhodné setkání s jednou ženou a láska. V tomto nenápadně výjimečném kousku se ale většina dalšího děje neodehrává tak jasně a vykonstruovaně, jak to známe z jiných romancí.

Kári ví, jak vizuálně i scenáristicky vyjádřit celoživotní izolaci a stud. Pro příběh našel správnou míru zimní melancholie, jemného humoru, naděje a sentimentu. Jeho titulní hrdina je příliš hodný pro své omezené islandské spolupracovníky (tolerantnější imigranti v méně prestižní práci ho přijmou v pohodě a nezačnou ho šikanovat jen proto, že je tlustý). Komplikovaní dospělí zahlcení vlastními problémy a selháními jeho bezelstné povaze nevěří a nechápou, že by si mohl hrát s osmiletou novou sousedkou v naprosté nevinnosti.

Pro diváky je naopak Fúsi hodně i díky Jónssonovi dobrák natolik neodolatelný, že se rychle a neodvratně postaví na jeho stranu a začne je zajímat jeho osud. Pak tato humanistická, jemná, zimní verze romantické komedie dokáže zahřát jako dostatečně dlouho louhovaný čaj z oblíbeného hrnečku.

Fúsi
(tragikomedie, Island/Dánsko, 94 minut)
Režie: Dagur Kári
Hrají: Gunnar Jónsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Margrét Helga Jóhannsdóttir
Hodnocení: 80 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!