Inspirace jménem Karen Blixenová | E15.cz

Inspirace jménem Karen Blixenová

Inspirace jménem Karen Blixenová
Karen Blixenová
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
3. září 2016 • 05:00
Francouzská spisovatelka Dominique de Saint Pern ve své knize zachycuje osud dánské spisovatelky Karen Blixenové. Tu celý svět zná pod jménem Isak Dinesen a stala se i hrdinkou oscarového snímku Vzpomínky na Afriku.

Když byla Meryl Streepová obsazena do hlavní role Karen Blixenové do později Oscary ověnčeného filmu Sydneyho Pollacka Vzpomínky na Afriku, chtěla poznat jak prostředí, v němž tato žena žila, tak mluvit s pamětníky.
Setkává se proto s Clarou Svendsenovou, která s baronkou Blixenovou strávila posledních 20 let jako její tajemnice a společnice. V místě natáčení, v Nairobi, vypráví herečce příběh této charizmatické ženy, jež okouzlovala i ve vysokém věku nespoutaností, svobodomyslností a nekonvenčností.

Takto Dominique de Saint Pern koncipuje životopisný román o spisovatelce, kterou znal ve své době celý svět převážně pod literárním pseudonymem Isak Dinesen (což v překladu znamená Ten, který se směje). Psala v angličtině i dánštině, její knihy byly populární a ještě ve svých 70 letech byla častým hostem konferencí.

Autorka podává prostřednictvím společnice Clary baronku nejen jako silnou a emotivní ženu, ale především jako umělkyni.

Karen se chtěla věnovat malířství, studovala na výtvarné akademii, farmařila v Africe. Po návratu do Dánska za druhé světové války pomáhala zachraňovat dánské Židy před koncentrákem. Zároveň neustále psala, její knihy byly vydávány v Americe i v Anglii.

Autorka románu se však nedrží jen popisu událostí, jak je líčí Clara Svendsenová, ale mistrně vkládá do textu živé dialogy a pohrává si s jednotlivými kapitolami, jako by to byly scény z filmu. Kniha si podmaní každého, kdo si dovede vychutnat text plný květnatých, dlouhých a působivých vět. Vyprávění lehce a spontánně plyne a přenese čtenáře do začátku 20. století, kdy se ještě nosila vznešená témata.

Jedinečná kniha o moderní ženě první poloviny 20. století, jež pohrdala úzkoprsou měšťáckou morálkou a nebála se přiznat ke svým slabinám i neřestem.

Dominique de Saint Pern: Baronka Blixenová
Nakladatelství: Metafora, 2016
Překlad: Ivana Sůsová
Hodnocení: 90 %

Autor: Zuzana Dorogiová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!