Hudební recenze: Neurosis dále vybrušují charakteristický styl | E15.cz

Hudební recenze: Neurosis dále vybrušují charakteristický styl

Hudební recenze: Neurosis dále vybrušují charakteristický styl
Kapela Neurosis
• 
ZDROJ: Neurosis
2. února 2017 • 16:00

Jen pár jmen dokázalo jednou provždy změnit svět tvrdé hudby do té míry jako kalifornští Neurosis. Cestu k revolučnímu zvuku nastartovalo na přelomu osmdesátých a devadesátých let výrazné zpomalení. Emočně už tak zatěžkanou hudbu šestice postupně dokreslila smyčkami, industriálními plochami nebo „tribal“ bicími a koncertní podobu doplnily nesmírně působivé projekce.

Byli to ostatně Neurosis, kým se inspirovala Sepultura při objevování kořenů v domorodé hudbě. Skupina loni oslavila dvacet let od vydání průlomového alba Through Silver in Blood. Syrový, přitom křišťálově čistý zvuk se spoustou samplů vyplňoval každou skulinu prostoru.

O to větším překvapením byly desky následující, krok po krůčku se čiré produkci vzdalovaly, slovy kapely „na cestě k co nejsyrovějšímu, ale přitom co nejčistšímu způsobu vyjádření“. Zpět do popředí vystoupily kytary, ze smyček se stal doprovodný, řídce užívaný nástroj a předtím všemi směry explodující skladby se začaly stáčet spíše dovnitř.

Hudební recenze: Příliš rutinní Sting novým albem nepřekvapil

Novinka Fires Within Fires je dovršením této pouti. Ještě nikdy nezněla petice tak civilně, tak krotce, tak přístupně. Zvukově jde dokonce spíš o post-rock než o metal. Ale téměř rockový zvuk mate tělem: i s čistým zpěvem a tlumenějším projevem je to stále tatáž kapela.

O tvorbě Neurosis vypovídají příměry ke geologickým procesům. Z drážek desek z devadesátých let tryskala a přetékala žhavá láva, kterou střídaly meditace nad tím, co pohřbila. V nultém desetiletí přišlo ke slovu formování masy, krystalizace, sedimentace.

Hudební recenze: Staronový Kyslík kouzelníka Jarreho

Novinka je pokorným úžasem, v jak krátké době může na spálené zemi vyrašit nový život, třebaže nehluboko pod povrchem jsou stále komory se žhavým magmatem dostávající se tu a tam na denní světlo. Sotva by bylo možné hovořit o desce přelomové nebo zásadní.

Revoluce mají Neurosis za sebou, dále však obrušují a vybrušují svůj charakteristický styl. Fires Within Fires kromě znovu nové stylizace překvapí silou materiálu i tím, že navzdory méně vrstvám, než bylo v minulosti zvykem, z ní lze s opakovaným poslechem vytěžit o to více. A to je na dvanáctém albu stvrzením, že posloucháte interpreta zásadního.

Neurosis: Fires Within Fires
Vydavatel: Neurot, 2016
Hodnocení: 80 %

Autor: Petr Frinta
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!