Groening a jeho "Žluťáci" baví svět, inspirací mu byla rodina | E15.cz

Groening a jeho "Žluťáci" baví svět, inspirací mu byla rodina

Groening a jeho "Žluťáci" baví svět, inspirací mu byla rodina
Simpsonovy
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Chtěl být spisovatelem takzvané seriózní literatury. Nakonec ale americký kreslíř a scenárista Matt Groening prorazil se zábavným animovaným seriálem pro všechny generace. Sága o žluté rodince Simpsonových, která si utahuje z lidské pohodlnosti a sebestřednosti, politiky i celebrit, je jednou z nejúspěšnějších televizních sérií vůbec. Nedávno šedesátiletý Groening stojí i za dalším vydařeným seriálem, sci-fi Futurama.

Traduje se, že výtvarník Simpsonovy - přihlouplého otce Homera, matku Marge s extravagantním účesem a děti Barta, Lízu a Maggie - vymyslel během 15 minut, když čekal na producenta televize Fox. A měl štěstí, inspirace přišla. Groening pro nápad ani nechodil daleko, „vytěžil“ vlastní rodinu. Postavy nesou jména jeho blízkých, uličník Bart je pak autorovým alter egem. Život pětičlenné rodiny i dalších figurek pak zasadil do fiktivního městečka Springfield.

První epizoda Simpsonových vznikla v roce 1989, postavy se ale na obrazovce objevily již v roce 1987 v Show Tracey Ullmanové. V roce 2007 měl pak premiéru snímek Simpsonovi ve filmu. Sága je nejdéle vysílaným animovaným seriálem v USA a vystupuje v ní nejvíc celebrit. Nejen v zábavní branži totiž platí heslo: „Kdo se neobjevil v Simpsonových, jako by nebyl“. Své postavičky namluvili Elizabeth Taylorová, Michael Jackson, Elton John či Tony Blair.

FuturamaFuturamaAutor: Profimedia.cz

Ne vždy však měl tvůrčí tým na růžích ustláno. Někomu se nelíbilo, že seriál zesměšňuje americký způsob života, zpočátku byl pobouřen i prezident George Bush starší, který si obraz hezké americké rodiny představoval o dost jinak. Simpsonovi si také pravidelně utahují z řady institucí vlády, policie, školství či náboženství. Groening v této souvislosti vsadil na vtipnou odvetu - kdo se o seriál otřel, ten si mohl být jistý, že se brzy sám dostane na paškál.

Groening se společně s producentem a scenáristou Davidem Cohenem zasloužil i o další, dnes již také kultovní seriál - Futuramu, který se začal vysílat v roce 1999. Vtipně pojatý příběh pojednává o mladíkovi Philipovi, poslíčkovi s pizzou, který byl omylem zmražen na tisíc let a probudí se na Silvestra v roce 2999. Jeho prostřednictvím pak diváci nahlíží do života v daleké budoucnosti.

Matthew Abram Groening se narodil 15. února 1954 v oregonském Portlandu. Jeho rodina má kořeny v Norsku a Německu. Vystudoval uměleckou školu Evergreen State College ve státě Washington, kterou popisuje jako jakési „hippie zařízení“. V 80. letech přesídlil do Los Angeles s vidinou, že bude hrát v kapele, napíše knihu, stane se slavným a vydělá peníze. „Trvalo mi skoro deset let, než jsem pochopil, že z vážného spisovatelství nic nebude,“ řekl.

Matt GroeningMatt GroeningAutor: Profimedia.cz

Pracoval také pro noviny a od roku 1984 na pravidelném komiksu s názvem Život v pekle (Life in Hell), v němž popisoval, jak je život v Los Angeles bezútěšný. Groening si jej nejdříve tiskl sám, posléze mu komiks zveřejnily noviny Los Angeles Reader a Los Angeles Weekly. Jeho práce si povšiml televizní producent James Brooks a pokusil se od Groeninga získat práva. Ten mu je ale nedal a místo toho mu na ubrousek načrtnul úplně nový příběh - Simpsonovy.

Výtvarník, který je podruhé ženatý, má na svém kontě 12 televizních cen Emmy; deset za Simpsonovy a dvě za Futuramu. V roce 2002 získal i prestižní ocenění Reuben Award určené pro nejlepšího karikaturistu roku. Groening má od roku 2012 také svoji hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu. Následoval tak svá animovaná dítka ze Springfieldu, kteří svoji hvězdu mají již od roku 2000.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!