Francouzská detektivka, která překvapí | E15.cz

Francouzská detektivka, která překvapí

Francouzská detektivka, která překvapí
Michel Bussi
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Stanislav Šulc

Nakladatelství Motto přináší další netradiční detektivku z Francie. Michel Bussi ve Vážce hledá identitu hlavní hrdinky.

Zatímco se oči fanoušků detektivek upínají na Skandinávii, to opravdu zajímavé se odehrává jinde, především ve Francii a USA. V obou zemích se řada významných a talentovaných autorů pustila do vděčného žánru, u nějž se více než literární filigránství cení sofistikovaná zápletka. Často jim k tomu dopomáhá využít takzvaného nespolehlivého vypravěče, tedy postup, jímž autor vodí čtenáře za nos a šokuje jej překvapivými zvraty. A není lepší formy nespolehlivého vypravěče než nalezeného deníku, který odhaluje dávná tajemství.

Pátrání vedl 18 let detektiv placený jednou z rodin a právě jeho deník je velkou náplní románu Vážka. Detektivní deník čte Marc, který možná je, ale také možná není Lyliiným bratrem. K Lylii však plane zcela jinými city, proto chce pravdu najít i on.

Michel Bussi: VážkaMichel Bussi: VážkaAutor:

Bussiho vítězství je ve střídání perspektivy vyprávění. Od prvních stránek neustále mění úhly pohledu, ze kterých pátrání sleduje, zachycuje velké množství postav, přesto se děj žene stále kupředu a zároveň autor zachycuje hodně velký výsek francouzské reality na konci tisíciletí. A také čtenáře drží dostatečně dlouho před rozuzlením, které navíc rozhodně nezklame, jak bývá u složitých detektivek v současnosti až příliš obvyklé. Solidní práce.

Michel Bussi: Vážka
Nakladatelství: Motto, 2016
Překlad: Miluše Krejčová
Hodnocení: 70 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!