Do kin přichází varování ze Švédska Snadný prachy | E15.cz

Do kin přichází varování ze Švédska Snadný prachy

Do kin přichází varování ze Švédska Snadný prachy
Do kin přichází varování ze Švédska Snadný prachy
• 
ZDROJ: Film Europe

Iva Přivřelová

Skandinávské kriminálky jsou už nějakou dobu v kurzu a mezi tituly, které s úspěchem využily zájmu, patří i adaptace knih právníka Jense Lapiduse.

Jeho takzvaná Stockholm Noir trilogie sleduje osudy chudého norského mladíka, studenta ekonomie, který se chce dostat do světa velkých peněz. Zaplete se kvůli tomu do hry s různými gangstery, kterou ale neumí hrát. Brzy proto zjistí, že cesta ven nevede. A za vše bude muset zaplatit nejen penězi.

Všechny tři díly už byly ve Švédsku zfilmovány třemi různými režiséry pod jménem Snadný prachy a všechny se nyní začaly hrát v českých kinech. Nejlépe hodnoceným je ten první z roku 2010, díky němuž jeho režisér Daniel Espinosa dostal práci v Hollywoodu, včetně zakázky natočit pro Ridleyho Scotta historický thriller Dítě 44. Herec Joel Kinnaman se zase zatím stal hvězdou americké verze seriálu Zločin a remaku Robocopa. K tomu začal Hollywood uvažovat o vlastní podobě Snadných prachů se Zackem Efronem.

Kdoví, jak bude vypadat ta a jestli v ní třeba přibude víc humoru. Espinosův film vychází ze skandinávské tradice pojmout zločin jako odraz něčeho shnilého ve společnosti a dívat se na historku z černé kroniky jako na osudovou tragédii. Jeho režijní přístup je dynamický, ale víc artový než komerční. Prostředí působí autenticky, mluví se tu čtyřmi jazyky.

Vysvětlovat chování dvou z nich traumatem z násilného otce zavání stereotypy, i tak je osvěžující vidět kriminálníky, kteří podléhají panice, iluzím, strachu, vykreslené jako chybující lidi s pokaženým žebříčkem hodnot. Snadný prachy nejsou žádná cool střílečka, ale smutné, chladné varování.

Snadný prachy (krimi, Švédsko / Německo/ Dánsko, 119 minut)
Režie: Daniel Espinosa
Hrají: Joel Kinnaman, Matias Varela, Dragomir Mrsic
Premiéra: 15. května
Hodnocení: 70 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!