Další temná detektivka od Lehaneho | E15.cz

Další temná detektivka od Lehaneho

Další temná detektivka od Lehaneho
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Martin Stručovský

Po necelých dvou letech čekání se čeští čtenáři konečně dočkali dalšího románu mistra detektivky Dennise Lehaneho, v němž se opět setkají se sympatickou vyšetřovací dvojicí Kenzie a Gennarová.

Tentokrát je čeká mnohem tvrdší oříšek než hledání odcizených dokumentů a válka gangů. Autor oba hrdiny totiž vehnal do případu, v němž pátrají po vyšinutém sériovém vrahovi, který řádí v ulicích Bostonu. Zdánlivě jednoduchý případ se ale postupně zamotává, a aniž by to oba hrdinové tušili, souvisí s minulostí jednoho z nich.

Oproti prvnímu dílu (Černá nenávist) autor nejen rapidně přitvrdil, ale především se pořádně vypsal. Při čtení aktuální novinky tedy čtenář vidí, jak dlouhou cestu Lehane mezi první a druhou knihou ušel. Zatímco Černá nenávist byla především akčním thrillerem, v němž dvojice hrdinů pronášela povedené hlášky, dvojka jde mnohem dál.

Dotek temnoty je především mrazivou a propracovanou detektivkou se vším, co k ní patří. Nabídne tedy postupné nacházení stop, prověřování jednotlivých podezřelých, sledování, zjišťování motivů a souvislostí. Případ, který se ze začátku tváří jednoduše, se postupně změní v nefalšovanou noční můru.

Kromě příběhu se Lehane soustředí právě i na rozvíjení vztahu mezi touto dvojicí, a čtenář se tak opět bude ptát, zda se pracovně-přátelský vztah posune ještě dál. Vedle toho se Lehane zaměřuje na prostředí Bostonu a vztahy mezi sousedy, čímž podtrhuje úžasnou atmosféru, kterou Dotek temnoty disponuje.

To vše spolu s autorovým neuvěřitelně čtivým stylem dělá z Doteku temnoty vynikající román, v němž se Lehane přiblížil svému mistrovství známému z jeho vrcholného díla Tajemná řeka. A pokud máte rádi severské autory, zkuste Lehaneho, který je stejně kvalitní.

Dennis Lehane: Dotek temnoty
Nakladatelství: Epocha, 2014
Překlad: Petra Andělová
Hodnocení: 90 %

Autor: Martin Stručovský
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!