Cumberbatch vládne tradičnímu Hamletovi | E15.cz

Cumberbatch vládne tradičnímu Hamletovi

Cumberbatch vládne tradičnímu Hamletovi
Benedict Cumberbatch jako Hamlet
• 
ZDROJ: aerofilms

Iva Přivřelová

Oproti zvyklostem vyslaly už na první představení některé britské noviny své recenzenty, aby hned ohodnotili největší divadelní hit současnosti, Shakespearova Hamleta v londýnském Barbicanu. Inscenace teprve hledala svůj tvar během třítýdenních veřejných generálek a ještě odvážně, avšak ne moc vhodně začínala rovnou svými nejslavnějšími slovy.

I tato recenze vychází z představení odehraného týden před oficiální premiérou. Být, či nebýt se v té době už přesunulo, ne zpět na své místo, ale do druhého dějství. Až 15. října Hamleta uvidí miliony v kinech v rámci živého přenosu NT Live, inscenace bude již zcela ustavena. Stěží se z ní ale do té doby stane adaptace mimořádná, stejně jako je mimořádná její popularita a reklama.

Jedna z nejznámějších her historie trvá přes čtyři hodiny, režisérka Lyndsey Turnerová ji zkrátila o více než hodinu. Naneštěstí ne vždy zcela plynule. Některé škrty děj zrychlují a zbavují patosu, některé oslabují Hamletovy zásadní vztahy, především k málo výrazné matce a křehké Ofélii. Turnerová přišla s několika povedenými nápady. Řadu Hamletových monologů doprovází zpomalení akce v pozadí, jeho hra na šílenství vypadá jako hra na vojáčky, závěrečné utkání s Laertem ovládne nečekaná zuřivost.

Kdo ale vzhledem k jejímu statusu režisérky moderních kusů v progresivních divadlech jako Almeida (za jehož Chimericu získala cenu Olivier) čekal nový zastřešující koncept, bude zklamán. Předchozí Hamlet v programu NT Live (z National Theatre v režii Nicholase Hytnera) Dánsko efektivně proměnil v policejní stát plný odposlechů a paranoie. Verze Turnerové je klasičtější, přes současné oblečení, a stojí hlavně na dvou pilířích. Předně na ohromující scéně Es Devlinové, modrého sálu paláce, který v druhé polovině zavalí hlína. Jasně vyjadřuje destrukci prohnilé moci.

Druhý pilíř se jmenuje Benedict Cumberbatch. Ciarán Hinds je v roli Claudia majestátní, Ofélie Sian Brookeové srdceryvná a hrobník Karla Johnsona výrazně zábavný, hlavní atrakcí je nicméně největší britská hvězda posledních let. Cumberbatch Hamleta hraje jako chytrého muže, energického, ale ochromeného a frustrovaného, zklamaného druhými a stále toužícího po blízkých. Ač už z podstaty role není tak fascinující jako ve fyzicky náročnější postavě Monstra ve Frankensteinovi, prokazuje svůj obdivuhodný herecký cit a inteligenci. Vzpomínku na předchozí Hamlety přesto nevymaže.

William Shakespeare: Hamlet
(Barbican Centre, Londýn)
Režie: Lyndsey Turnerová
Hrají: Benedict Cumberbatch, Ciarán Hinds, Anastasia Hilleová, Jim Norton
Hodnocení: 70 %

Hysterie kolem Hamleta

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!