České století na závěr honí příliš mnoho zajíců | E15.cz

České století na závěr honí příliš mnoho zajíců

České století na závěr honí příliš mnoho zajíců
Ať si jdou (z cyklu České století)
• 
ZDROJ: Česká televize

Stanislav Šulc

Polistopadovému vývoji a především rozdělení Československa a privatizaci se věnuje závěrečný díl cyklu České století nazvaný Ať si jdou. Uzavření necelé stovky let budování české státnosti pohledem Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka odvysílá tuto neděli Česká televize a tuzemští diváci tak poznají poslední velký paradox vlastních životů.

Leitmotivem televizního snímku je rozpor mezi dlouhodobým sklonem Čechoslováků být nalevo politického spektra a snahou Václava Klause a jeho blízkých zavést v Československu tvrdý kapitalismus. Že se jim to povedlo, netřeba pochybovat, stejně jako je zjevný fakt, že se tím umetla cestička všem dnešním společenským problémům. Pánové Kosatík a Sedláček ale ukazují, jak se k této myšlence Klaus propracoval, či lépe, kdo mu ji naservíroval. Jen krůček pak už vede ke kuponové privatizaci, jejímž prostřednictvím se stát zbavil podniků a Klaus vyhrál volby. Právě zde ale také začíná druhý příběh posledního dílu Českého století – cesta k rozdělení Československa. Střet Klause a Mečiara zde vůbec nevypadá nijak horce, spíše naopak, oba si notují a jediný, kdo skutečně mlčky trpí, je bezmocný Havel.

Problémem devátého pokračování série není obsah. Kosatík znovu analyzuje velmi přesně, pečlivě vybírá události, které dlouho zůstávaly skryty za těmi očividnějšími, přitom ale byly neméně důležité. Stejně tak repliky jsou opět velmi přesné, často bolestné a nepodbízivé. Ale poskládání toho všeho tentokrát funguje hůř než v předchozích dílech, protože tvůrci honí příliš zajíců najednou.

Naopak co tu dosahuje téměř vrcholu, je Sedláčkovo vedení herců. Hlavní hvězdou není Marek Daniel v roli Václava Havla. Zdánlivým hlavním hrdinou je Václav Klaus ve skvělém podání Jaroslava Plesla. Přesto všem ukazuje záda Bohumil Klepl jako jeden z architektů polistopadového vývoje Tomáš Ježek. Jeho totální pragmatismus je chladný, až zrůdný a Klepl tuto pro televizi těžko zachytitelnou polohu zvládá skvěle. Přitom také musí zabít dvě živé ryby, což je událost v současné televizi revoluční i na světové úrovni.

Sedláček se navíc vyžívá ve své ironii a na rozdíl od předchozích dílů, které se často odehrávaly ve formálních prostorách, tentokrát vše situuje do neformálních situací. Ty mu pak skýtají spoustu možností, jak oficiální tón důležité dějinné události rozbít absurdními motivy.

Ať si jdou (z cyklu České století)
Režie: Robert Sedláček
Hrají: Jaroslav Plesl, Bohumil Klepl, Marek Daniel
Vysílá: Česká televize
Hodnocení: 80 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!