Audiovizuální pastva z krušnohorských lesů | E15.cz

Audiovizuální pastva z krušnohorských lesů

Audiovizuální pastva z krušnohorských lesů
Inženýr (Peter Kurth) se bál vyjít ven a ztratil se v lese
• 
ZDROJ: artcam

Iva Přivřelová

Rachot rozbité větrné elektrárny, šum neznámého lesa, zpěv ptáků… Schmitke jako málokterý z českých filmů umí pracovat se zvukem, na němž především stojí atmosféra této černé komedie nasáklé psychohororovým ponorem do osamělé duše muže ztraceného v absurditě (své) existence.

Stárnoucí inženýr Schmitke žije v Německu a z jeho rutiny, výstižně vykreslené během pár úvodních minut, ho vytrhne ne ani tak návrat jeho alternativně smýšlející dcery, ale služební cesta do českého pohraničí. V Krušných horách má spravit starou turbínu. Místo toho tam nejdřív ztratí svého otravného mladého kolegu, pak sám sebe. Nebo se mezi neznámými stromy konečně najde?

Mlžné lesy, mizející místa, obrazy jelenů, nesmyslná autonavigace, nefungující stroje, případ medvědího muže, lhostejní lidé, hostinec u Bobra, kde místo čaje dávají pivo, náhle se zjevující geolog a filozof, podhledové záběry na fotogenickou strašidelnou přírodu kontrastující s autenticky vykresleným prostředím pohraničního zapadákova… Mladý režisér Štěpán Altrichter za velké pomoci svého německého zvukaře, rumunského kameramana a německého autora doprovodné hudby svůdně buduje hutnou mysteriózní náladu svého debutu, natočeného jako absolventský snímek na filmové škole HFF Potsdam Babelsberg v Berlíně. Na rozdíl od Lynche v ní má míň symbolů a děsu, zato víc humoru a existenciální absurdity.

Jen postupem času začíná být víc jasné, že ani naprosto přesný, zkušený německý herec Peter Kurth v roli uzavřeného, defenzivního, seriózního muže nenahradí sám o sobě podstatu, která by nás místní působivou mlhou provedla. Nejen Schmitke se čím dál víc ztrácí ve své noční můře, i příběh sám pohlcuje sudetský genius loci. Jeho alegorie je nakonec rozvolněná a skončí u hry, která trvala o chvíli déle, než měla.

Nicméně na český debut nečekaně sugestivní a propracovaný audiovizuál Schmitkeho řadí k nejzajímavějším domácím filmovým počinům roku. U ocenění z festivalu v Chotěbuzi a Schwerině by nemělo zůstat.

Schmitke
(mystery komedie, ČR/Německo 2014, 94 minut)
Režie: Štěpán Altrichter
Scénář: Jan Fusek, Tomáš Končinský, Štěpán Altrichter
Hrají: Peter Kurth, Helena Dvořáková, Petr Vršek
Hodnocení: 70 %

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!