Anarchoterorista Fawkes dál inspiruje | E15.cz

Anarchoterorista Fawkes dál inspiruje

Anarchoterorista Fawkes dál inspiruje
V jako Vendeta
• 

Stanislav Šulc

Na předvánoční pulty se dostává druhé vydání kultovního komiksu V jako Vendeta. Jde o nesmírně důležité dílo, jehož vydání je více než aktuální.

„Teď je rok 1988. Margaret Thatcherová zahajuje třetí období ve funkci a mluví sebevědomě o tom, že Konzervativní strana dovede v nepřerušeném sledu vládnutí zemi až do příštího století. Mojí nejmladší dceři je sedm a bulvár se rozepisuje o možnosti vytvořit koncentráky pro lidi s AIDS. … Vláda vyjádřila touhu vymýtit homosexualitu, dokonce i jako abstraktní pojem, a člověk může jen hádat, proti které menšině se začnou vytvářet zákony příště. Přemýšlím o tom, že seberu celou rodinu a brzy z téhle země vypadneme. Vládne tu zima a zlé úmysly a mně se to tu nelíbí.“

Tak Alan Moore uzavřel předmluvu k souhrnnému vydání svého slavného komiksu V jako Vendeta na sklonku osmdesátých let.

A není nic aktuálnějšího v těchto měsících než právě jeho komiksová oslava anarchie a vzdoru moci, která se zbláznila.
Komiks, který ve druhém vydání připravil BB art, zachycuje příběh teroristy, jenž vraždí, vyhazuje do povětří důležité budovy a nabourává televizní vysílání svými vlastními vstupy. Jeho skutečnou totožnost a stávající pobyt se snaží zjistit celá mašinerie totalitní vlády, která je extrapolovanou verzí thatcherovské vlády. Nebo alespoň vlády, jak ji vnímal právě Moore a spolu s ním řada britských i světových intelektuálů.

Komiksově i literárně obdivuhodné dílo Alana Moorea a Davida Lloyda za desítky let od původního vydání prošlo mnoha interpretačními vlnami a má své zaryté příznivce i odpůrce (ostatně stejně jako vláda Železné lady). Ne náhodou se právě maska hrdiny označujícího se za Guye Fawkese stala symbolem boje s establishmentem či hlavní maskou skupiny Anonymous.

A jak naznačuje aktuálnost Mooreovy předmluvy, dnes znovu platí, že je důležité Vendetu číst a snažit se vzít si to podstatné z její svéhlavosti a bezohlednosti.

Alan Moore, David Lloyd: V jako Vendeta
Nakladatelství: BB art, 2015
Překlad: Richard Podaný
Hodnocení: 90 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!