A-ha upadli do šedi průměru | E15.cz

A-ha upadli do šedi průměru

A-ha upadli do šedi průměru
A-ha upadli do šedi průměru
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Petr Frinta

Norská legenda popové hudby vydala nové album. Na povedené desky z přelomu tisíciletí se A-ha navázat nepovedlo.

Poslední nahrávka před druhým rozpadem Foot of the Mountain byla již zcela ve znamení návratu ke zvuku z počátků, k přímočarému syntezátorovému popu osmdesátých let. Mnozí fanoušci ji považovali za comeback, vzhledem k „poslednímu“ charakteru snad všech tehdejších turné skupiny a delším prolukám mezi jejími studiovými projekty.

V podobných kolejích jako Foot of the Mountain pokračuje i novinka Cast in Steel. Zatímco koncem devadesátých let bylo triu snadné uvěřit, že skladby vznikají z okamžitého přetlaku, z nostalgického ohlížení za odžitým časem, motivace soudobá je poněkud zamlžená.

A-ha jsou mistři řemesla, a proto by bylo bláhové od nich očekávat slabou desku. Jakožto standardnímu (retro) popu jí lze vytknout jen máloco, snad jen to, že některé momenty až nápadně připomínají nejslavnější skladby z osmdesátých let. Ale stejně jako by dnes Pet Shop Boys nikdo neprominul druhý díl Please bez přesahů pro duo v mezičase samozřejmých, stejně jako Depeche Mode volné pokračování Music for the Masses, absence přidané hodnoty, zdobící alba norského tria vydaná okolo přelomu tisíciletí, sráží novinku o třídy níže. Anebo chcete-li současnou facebookovou terminologií: na tohle jsme víčka nesbírali!

A-ha: Cast in Steel
Vydavatel: We Love Music, 2015
Hodnocení: 50%

Autor: Petr Frinta
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!