Letošní Designblok se vrací ke kořenům | E15.cz

Letošní Designblok se vrací ke kořenům

Letošní Designblok se vrací ke kořenům
Design nábytku, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Gabriela Velcová

Stále populárnější Designblok ode dneška již po patnácté představuje to nejlepší z českého i zahraničního designu a módy. První ročník proběhl v roce 1999 a mezi prvními účastníky byli třeba Vitra, Konsepti, Belda Factory nebo Klára Nademlýnská. V prvopočátcích Designblok propojoval všechny designové kategorie jako produktový design, šperk a módu. I nyní je těmto odvětvím určeno několik studií, které se systematicky a jednooborově zaměřují na konkrétní design a jeho dopad na český životní styl.

Nákladové nádraží Žižkov se promění v nový konceptuální dům neboli superstudio, a právě zde bude hlavní expozice. V prostorách nádraží, kde se kříží kolejiště s nástupišti, se rozprostře zákulisí pro nejlepší tuzemské výrobce a školy. Kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek tímto výběrem navazují na aktuální hit zahraničních designových přehlídek. Jejich tvůrci je nasměrovali do industriálních prostor, jak se stalo v případě Docklandu v Londýně nebo přehlídky Ventura Lambrate v Miláně.

designdesignAutor: Designblok
Návrh oděvu od Lukáše Spilky

Technika se střetává s uměním, všednost ladí s krásou. Důležitější ale je, že tato výjimečná lokalita v centru dostane touto akcí i zbrusu nový punc společensko-kulturního centra, který by jí do budoucna mohl pomoci od chátrání. Kurátorské prostory a instalace výrobců navíc doplní několik prezentací umístěných přímo na železničních vozech.

Open studio Kafkův dům u Staroměstského náměstí pohostí převážně designérská studia, módní návrháře a designéry šperku a také je zde vystavena samostatná expozice projektu Designblok Talent Card, která představí naděje českého designu.

designdesignAutor: Designblok
Lampa podle švédské dvojice Färg a Blanche

V posledním velkém studiu Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci je nainstalována výstava současného českého a zahraničního uměleckého designu. Palác žije převážně v zapomnění, někdy se zde konají krátkodobé výstavy pod vedením Galerie hl. města Prahy. Určitě stojí za to, aby se tento palác znovu objevil v seznamu hlavních výstavních prostor, které slouží umění a veřejnosti. Doplněním akce je již každoročně i módní přehlídka Designblok Premier Fashion Week v kostele sv. Šimona a Judy.

Design, ilustrační fotoDesign, ilustrační fotoAutor: Designblok
Křeslo nizozemské designérky Kiki van Eijk

Tipy redakce

Matali Crasset – Francouzská designérka, která se představí v Art House mystickou výstavou Voyage to Uchronia

Hans Van Bentem – Nizozemský umělec přivezl do Prahy svoji křišťálovou postel s nebesy. Posuďte sami, zda je toto ještě design

Olgoj Chorchoj – Vystavují kolekci svítidel s názvem Fireborn vyrobenou ve spolupráci se sklárnou Brokis a slévárnou Stará Huť

Autor: Gabriela Velcová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!