ONBOARD: Loeb s Peugeotem všem vytřeli zrak na Pikes Peaku | E15.cz

ONBOARD: Loeb s Peugeotem všem vytřeli zrak na Pikes Peaku

ONBOARD: Loeb s Peugeotem všem vytřeli zrak na Pikes Peaku
Sebastien Loeb při jízdě na Pikes Peak
• 
ZDROJ: YouTube

nes

,

Lukáš Dittrich

Závod Pikes Peak 2013 je minulostí. Největší pozornost poutal už dlouho dopředu návrat automobilky Peugeot, která kromě speciálu 208 T16 Pikes Peak nasadila to nejlepší, co je aktuálně k dispozici, tedy za volant Sébastiena Loeba. Cíl byl jediný, a sice vyhrát, což se také stalo. Dost možná by tento fakt nikoho až tolik nepřekvapil. Zajímavý je ale propastný rozdíl, který Loeb nadělil zbytku startovního pole a také způsob, jakým zničil původní rekord Rhyse Millena s Hyundaiem.

Nedočkavost milovníků ideální stopy byla ukojena, když se na internetu brzy objevil „onboard“ videozáznam z Loebovy rekordní jízdy. Vyznavačům rallye a závodů do vrchu video asi nebude připadat nějak třeskutě vzrušující, Loebova jízda je spíš profesorská (ale tím spíš téměř dokonalá).

Oceněný film dokumentující rekordní jízdu Ariho Vatanena

Více adrenalinu nabízí přece jen historie, jmenovitě krátký působivý film dokumentující jízdu na Pikes Peak v podání Ariho Vatanena. I ten jel s vozem Peugeot (405 Turbo 16), avšak trať byla z velké části pokryta šotolinou, Vatanen tak musel naplno a po celou dobu využívat svého rallyového umění. Jeho výkon byl na tu dobu úctyhodný, Vatanen dosáhl času 10 minut 47,22 vteřiny a o šest desetin vteřiny překonal rekord Waltra Röhrla z předcházejícího roku.

Francouzský jezdec zvládl trať dlouhou 20 kilometrů a zahrnující 156 zatáček s průměrnou rychlostí 145 km/h. Minulý rok potřeboval Rhys Millen na stejnou trať 9 minut a 46,146 s, což byl až do letošního roku světový rekord. Letos tento čas pokořili hned čtyři jezdci. Čtvrtý Paul Dallenbach (9:46,001), třetí Jean-Philipe Dayraut (9:42,740), druhý Rhys Millen (9:02,192) a Loeb. Ten opět potvrdil, že je coby jezdec někde trochu jinde. Jeho výsledek a také nový rekord má hodnotu 8:13,878.

Sebastien Loeb a peugeotSebastien Loeb a peugeotAutor: Peugeot
Francouzský jezdec zvládl trať dlouhou 20 kilometrů a zahrnující 156 zatáček s průměrnou rychlostí 145 km/h

Záběry pořízené z vrtulníku

AutoRevue.cz

Autor: nes, Lukáš Dittrich
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!