Německý vesmírný program vsadil na Audi. Chce přistát na Měsíci | E15.cz

Německý vesmírný program vsadil na Audi. Chce přistát na Měsíci

ABC

Lunar X-Prize je soutěž společnosti Google. Vědecké týmy v ní soupeří o 30 miliónů dolarů pro podporu svého projektu. V nejnovějším kole navrhují zařízení, které dovede jezdit po měsíčním povrchu.

Údolí Taurus-Littrow byste na Zemi hledali marně. Přesto existuje. Leží ho na přivrácené straně Měsíce a před 44 lety do něm dosedl přistávací modul mise Apollo 17. Do měsíčního prachu se otiskly boty posledních kosmonautů na Měsíci Schmitta, Cernana (mimochodem s českými a slovenskými předky) a pneumatiky vozítka LRV. To samé místo nyní možná uvidí kamery německých automatických roverů.

 Německý tým Part Time Scientists, což v překladu znamená něco jako "vědci na částečný úvazek", chce vyvinout speciální měsíční vozítko. Musí vydržet přistání v údolí Taurus-Littrow, ujet minimálně 500 metrů a odeslat fotografie ve vysokém rozlišení zpět na Zemi. Tak zní zadání soutěže Lunar X-Prize od společnosti Google (dokumentární seriál o akci produkuje J. J. Abrams, režisér nových Star Wars). Kdo přijde s nejlepším řešením dostane 20 miliónů dolarů. Dalších pět dostane druhý tým a stejná částka je určena k pokrytí nákladů soutěže samotné.

Nacházíme se v nejnebezpečnějším okamžiku ve vývoji lidstva, varuje Hawking

 Tým PT Scientists na cestě za výhrou spojil síly se společností Audi. Zkušení borci z německé automobilky navrhli konstrukci roveru Audi Lunar Quattro (ALQ). Jde o elektrickou čtyřkolku s vysoko postaveným podvozkem, která je schopna zvládnout komplikovaný terén. Složena je z pevných a lehkých materiálů (váží třicetinu váhy sovětského Lunochodu a k jejím dalším přednostem patří optimalizované rozvádění elektřiny do motorů. A to je důležité! ALQ poveze i vědecké přístroje, které potřebují vlastní napájení. A kdyby se jeden ALQ rozbil, svět se nezboří. Na místo budou vysazeny dva.

Obě vozítka budou pasažéry speciální lodi ALINA, kterou na oběžnou dráhu vynese klasická dopravní raketa. ALINA pak sama doletí k 380 000 kilometrů vzdálenému Měsíci a přistane do vzdálenosti 3-5 kilometrů od destinace v údolí Taurus-Littrow. ALQ se aktivují a vydají na cestu. Během jízdy budou snímat své okolí kamerami s vysokým rozlišením a vědeckými přístroji.

Celý článek a fotogalerii najdete na ABC.cz

Autor: ABC
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!