Nejdražší auto všech dob: Ferrari 250 GTO za miliardu | E15.cz

Nejdražší auto všech dob: Ferrari 250 GTO za miliardu

Nejdražší auto všech dob: Ferrari 250 GTO za miliardu
Ferrari 250 GTO bubeníka skupiny Pink Floyd Nicka Masona, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Flickr.com

Jiří Červenka

Dosavadní rekord 35 milionů USD byl touto transakcí překonán téměř o polovinu. Nový majitel není znám.

Významová definice slovního spojení „opravdu drahé auto“ se posunula opět o kus dál. Americký sběratel Paul Pappalardo prodal červené Ferrari 250 GTO neznámému zájemci za 52 milionů dolarů. Uvedla to agentura Bloomberg. Dosavadní rekord 35 milionů USD, týkající se stejného typu auta, byl touto transakcí překonán téměř o polovinu.

Dvanáctiválcový motor Ferrari 250 GTODvanáctiválcový motor Ferrari 250 GTOAutor: Flickr.com
Dvanáctiválcový motor Ferrari 250 GTO

Pravidla ovšem vyžadovala vyrobit sérii nejméně sto aut, aby FIA homologaci udělila. Enzo Ferrari proto podváděl a při značení podvozků přeskakoval čísla. Model 250 GTO vycházel z 250 GT SWB, do kterého Giotto Bizzarrini zabudoval třílitrový dvanáctiválec z 250 Testa Rossa.

K mediálně nejznámnějším majitelům Ferrari 250 GTO patří bubeník Pink Floyd Nick Mason nebo bankéř Peter Sachs. Samotný Pappalardo agentuře Bloomberg transakci nepotvrdil. „K těmto věcem se nevyjadřujeme,“ řekl prý do telefonu. „Nebudu to nijak komentovat.“

Částka 53 milionů dolarů dělá v přepočtu 976 milionů korun. Ve světě superbohatých to není zase tak mimořádná suma. V podobné cenové hladině se pohybují například atraktivní nemovitosti v okolí Hollywoodu nebo proudový letoun Gulfstream G550, který drží český podnikatel Petr Kellner pro potřeby své rodiny a nejbližších kolegů.

AutoRevue.cz

Autor: Jiří Červenka
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!