Zatímco ostatní netrpělivě čekají, Japonci už svůj revoluční boeing odřeli

Boeing 787 Dreamliner, převratný letoun vyrobený z velké části z uhlíkových kompozitů, voní novotou a japonské aerolinky ANA (All Nippon Airlines) jsou první, které s ním v komerční premiéře přeletí ve středu z Tokia do Hong Kongu. ANA už však stihla jeden ze svých strojů „pokřtít“, když pozemní personál odřel kapotáž motoru o nástupní most pro cestující. Japonci se tedy dočkali, jiné aerolinie jsou však už netrpělivé, protože dodávky letadel se zpožďují.

 Boeing 787 Dreamliner
24.10.2011 15:10   |  

Jak píše server Flightglobal.com, Společnost uvedla, že k poškození samotné hnací jednotky Rolls-Royce nedošlo a letové zkoušky incident nijak nenarušil. Inaugurační let Dreamlineru proběhne 26. října, půjde o speciální charterový let mezi letištěm Narita v Tokiu a Hong Kongem. Pravidelné lety pak začínají prvního listopadu mezi letišti Haneda v Tokiu a městy Okawama a Hirošima. Mezinárodní lety se rozběhnou od prosince na lince Tokio (Haneda) – Peking.

Japonsko se na výrobě Dreamlineru podílelo asi z 35 procent a společnost ANA si objednala dohromady 53 těchto v současné době nejefektivnějších strojů. K dnešnímu dni si už 57 světových aerolinií objednalo celkem 797 Dreamlinerů, které díky své lehké uhlíkové konstrukci dokáží ušetřit až pětinu z běžného množství spotřebovaného paliva.


Čtěte také: Boeing má dnes po třech letech odkladů doručit první Dreamliner


Dreamliner ve svém živlu a celé své kráse

Zrod letadla ale provázely průtahy, teprve v prosinci 2009 vzlétl první prototyp, letos v srpnu získal Dreamliner potřebné civilní certifikace a v září se ANA dočkala prvního stroje. Ne všichni objednatelé jsou však ochotni čekat na impozantní letoun libovolně dlouho; v noci na dnešek například došla trpělivost čínským aeroliniím China Eastern Airlines, které oznámily, že ruší objednávku 24 letadel typu Boeing 787 Dreamliner kvůli prodlevě v jejich dodávce. Firma Boeing poté připustila, že se dá výhledově očekávat i další rušení objednávek, protože nové stále přibývají a výrobce zřejmě bude mít problém s včasnou dodávkou letadel. Na asijském leteckém trhu tato zpráva vzbudila určitou nervozitu.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web