Z Londýna do Sydney za čtyři hodiny? Za několik let možná realita

Americké letecké firmy Boeing a Gulfstream ukáží příští měsíc na veletrhu ve Farnborough koncept letadla, které by mělo co do rychlosti téměř dvojnásobně překonat Concorde. Stroj, s jehož vývojem pomáhá i vesmírná agentura NASA, by měl například trasu z Londýna do Sydney zdolat za čtyři hodiny.

Concorde
30.6.2012 12:52   |  

„Fakt, že se velcí hráči spojili, potvrzuje pověsti, že je nová generace nadzvukových letadel na obzoru,“ řekl deníku The Sunday Times jeden z inženýrů firmy Gulfstream.

Letoun zatím nazvaný X-54 by tak měl trasu mezi Velkou Británií a Austrálií oproti dnes běžným dopravním letadlům zkrátit o 16 hodin. Měl by také být schopen překročit rychlost 4000 kilometrů za hodinu. Slavný Concorde, který byl z provozu stažen v roce 2003, letěl nejvýše rychlostí 2187 km/h.

Nové letadlo, které bude spadat do kategorie takzvaných bizjetů, se pokusí vyhnout některým problémům, kterými kvůli své rychlosti trpěl Concorde. Díky netypickému uspořádání ocasních ploch a upraveným motorům by se vývojáři měli zbavit takzvaného supersonického třesku, nepříjemné rány, která se ozývá při překonání rychlosti zvuku.


Čtěte také:

Airbus napadne Boeing na domácím hřišti. Chystá továrnu v USA

Letadlo, které převáželo tělo magnáta Onassise, slouží jako dům


K nebývale vysoké rychlosti má letadlu pomoci také úzký trup. Oproti Concordu či podobnému ruskému letounu Tu-144 bude totiž určeno jen přibližně pro deset cestujících.

X-54 by měl začít létat po roce 2020. Boeing a Gulfstream uvedly, že letoun přestaví na leteckém aerosalónu v britském Farnborough. Není ale jisté, zda se na veletrhu ukáží jen skici, či i maketa letadla.

Gulfstream se o vývoj nadzvukového letounu pokoušel už na začátku 90. let ve spolupráci s ruským Suchojem. Letadlo velikostně srovnatelné s X-54 neslo jméno S-21, projekt ale postupně nabíral zpoždění a americká firma z něj nakonec vystoupila.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web