Vědci vytvořili největší mapu temné hmoty ve vesmíru | E15.cz

Vědci vytvořili největší mapu temné hmoty ve vesmíru

Vědci vytvořili největší mapu temné hmoty ve vesmíru
11. ledna 2012 • 12:00
Mezinárodnímu týmu astronomům se podařilo vytvořit největší mapu temné hmoty ve vesmíru. Ta je údajně stokrát větší, než mapa, kterou před třemi lety vytvořil Hubbleův vesmírný teleskop. Informace se objevila na slovenském zpravodajském portále Sme.sk.

Astronomové sledovali oblohu pomocí dalekohledu na havajské sopce Mauna Kea přes pět let. Prohlédli zhruba 10 milionů galaxií, některé vzdálené přes šest miliard světelných let. Vědci ale nesledovali jejich vzhled. Dívali se na to, jak gravitace temné hmoty způsobuje drobná narušení a nepřesnosti v nasbíraných údajích. Díky tomu zjistili, jak je tmavá hmota v prostoru rozložená.

Podle výzkumu se temná hmota shlukuje do zvláštních uzlů, mezi kterými je „prázdný“ prostor – přičemž pak tato hmota vytváří obrovskou pavučinu. Stejnou pavučinu přitom předpověděly i počítačové simulace.

Shluky temné hmotyShluky temné hmotyAutor:
Shluky temné hmoty

„Světlo, které k nám přichází ze vzdálené galaxie je ohnuté gravitací hmoty mezi námi. I když Einsteinova teorie obecné relativity hovoří o tom, že hmota ohýbá čas a prostor, tak když světlo letí i kolem temné hmoty, jeho paprsek se mírně zakřiví. My pak vidíme takto ohnutý a narušený obraz,“ uvedla pro BBC astronomka Catherine Heymansová.

Autor: Kristina Blümelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!