Vědci tvrdí, že testosteron snižuje míru lhaní | E15.cz

Vědci tvrdí, že testosteron snižuje míru lhaní

Vědci tvrdí, že testosteron snižuje míru lhaní
Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: Profimedia
11. října 2012 • 13:55
Mužský pohlavní hormon testosteron byl doposud nejčastěji spojován především s agresivním chováním nebo dopingem, kdy pomáhá růstu svalů. Němečtí vědci ve spolupráci s experty z Nizozemí ale přišli s tvrzením, že jeho působení se vztahuje i na to, zda se člověk chová čestně.

Testosteron se využívá v medicíně při hormonálních terapiích, ale patří také mezi zneužívané steroidy v kulturistice a atletice. Kromě rychlejší regenerace totiž umí tělu dodat i sílu. Jeho tvorba je spojována s výraznější muskulaturou, dominantnějšímu chování a také zvýšenému sexuálnímu apetitu. Spojován je i s agresivním chováním zvýšenou mírou riskování.

Poslední výzkum tohoto anabolického steroidu ovšem přinesl překvapivý výsledek. Zdá se, že tento hormon podporuje i sociálnější chování. Experti z německé univerzity v Bonnu zkoumali pod vedením profesora Armina Falka účinky hormonu na necelé stovce mužů.

Těm aplikovali na kůži testosteronový gel nebo placebo. O den později změřili jejich hladinu testosteronu v krvi a nechali hrát muže hru o peníze, při které mohli podvádět. Dobrovolníci házeli v izolované místnosti kostkou a hozené číslo poté přepsali do počítače. Platilo přitom, že čím vyšší hodnotu hodili, tím více peněz dostali.

Čtěte také:

O letošní Nobelovu cenu za lékařství se dělí dva výzkumníci

Hraní násilných počítačových her může snížit vnímání bolesti

Proč lidé vůbec lžou je odvěkou otázkou. Často se lže kvůli osobnímu zisku, ale také kvůli potřebě někoho jiného chránit. „Lež jako jev byla studována v mnoha studiích včetně jejího ekonomického dopadu. Nicméně, existuje jen velmi málo studií o biologické příčině lži,“ říká ekonom Armin Falk.

Autor: Miloslav Hamřík
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!