V Chile začala stavba obřího teleskopu GMT

Fotogalerie V Chile, v poušti Atacama, se začal stavit nový teleskop s názvem Obří Magellanův dalekohled (Giant Magellan Telescope, GMT), který bude vybaven šesti obřími zrcadly o celkovém průměru 25 metrů. Po svém dokončení v roce 2018 bude desetkrát výkonnější než Hubbleův vesmírný teleskop, což z něj udělá ideální zařízení pro sledování objektů hluboko ve vesmíru. Výstavba nové observatoře na chilské hoře Las Campanas začala velkou explozí, dělníci totiž v rámci terénních úprav vrch kopce odstřelili.

 Obří Magellanův dalekohled Dalších 9 fotografií v galerii
24.3.2012 11:10   |  

Poušť Atacama je pro teleskop ideální díky nadmořské výšce 2600 metrů a 300 slunečných dnů v roce. Nový vědecký komplex za 700 milionů dolarů (bezmála 13 miliard korun) doplní současné vědecké pracoviště, které na tomto místě funguje od roku 1971.

Zahájení stavby, po kterém dělníky čekají zdlouhavé práce při úpravě terénu, se neobešlo bez problémů. „Byla tam špatná pojistka,“ prohlásil jistý chilský zástupce. „Vybuchlo to o půldruhé minuty dříve, takže jsme nemohli odpočítávat.“


Čtěte také: Rusové staví rekordní lanový most. Podívejte se


Jedním z úkolů GMT bude pátrat po temné hmotě, hypotetické formě hmoty, a po temné energii. Ta, někdy označovaná jako skrytá energie, je rovnoměrně rozložena v prostoru a je součástí teorií zrychlování rozpínání vesmíru.

Oblast kolem Las Campanas je poseta observatořemi

GMT není jediným obřím teleskopem, na který se vědci mohou těšit. Evropská jižní observatoř (ESO) plánuje dokonce ještě větší zařízení s názvem Evropský extrémně velký dalekohled (E-ELT), který se shodou okolností bude stavět poblíž GMT. Primární zrcadlo E-ELT má mít podle projektové dokumentace průměr 39,3 metru.

Chile je mezi odborníky považováno za ráj pro astronomy. Ve vysoce položených oblastech pouště, kde je čisté ovzduší a světelné znečištění minimální, zde ESO má několik velkých teleskopů.

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web