Ruský robot do dvou let přiloží ruku k vesmírnému dílu | E15.cz

Ruský robot do dvou let přiloží ruku k vesmírnému dílu

ČTK

Ruští vědci sestavili svého prvního humanoidního robota schopného pracovat na oběžné dráze Země. Podle dnešních zpráv ruského tisku byl aparát vyzkoušen koncem loňského roku ve středisku pro přípravu kosmonautů a během příštích dvou let se má vydat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Tam už nyní pracuje jeho americký kolega.

Robot nazvaný SAR-400 zatím nedosahuje kvalit svých západních vzorů, píše list Izvestija. Dokáže samostatně provádět jednoduché mechanické práce, například utahovat šrouby nebo pohybovat figurami na šachovnici. Na pozemských kopiích modulů ISS umí otevírat vchodové dveře nebo kontrolovat pevnost sestavených dílů. Přestože člověka ve vesmíru nahradit nedokáže, už nyní prý může být užitečný.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal na ISS svého robota už loni v únoru na palubě raketoplánu Discovery. Humanoidní robot zvaný Robonaut 2 (R2) má kosmonautům pomáhat s jednotvárnými, ale i nebezpečnými činnostmi. Nynější posádka ISS má vyzkoušet, do jaké míry je k plnění svých nelehkých úkolů připraven. V polovině února si R2 jako vůbec první robot ve vesmíru potřásl rukou s člověkem; šťastlivcem byl americký astronaut Daniel Burbank.

Robota nazvaného Asimo, který má být rovněž dopraven na ISS, vyvíjejí Japonci. Na palubě vesmírné stanice se prý má starat hlavně o zábavu a odbourání stresu. V německých laboratořích se podle Izvestijí rodí vesmírný robot Justin.

Ruský robot SAR-400 se stal prvním aparátem tohoto typu vytvořeným v zemi za posledních dvacet let. Jeho dávným předchůdcem byl přístroj, který měl na tehdejší kosmickou stanici Mir dopravit testovaný ruský raketoplán Buran. Do vesmíru se ale robot nikdy nedostal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!